Έμεινε όρθιος στο Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός (Βίντεο)

Ο νταμπλούχος Ελλάδας ήρθε σε πολύ δύσκολη θέση κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου αφού ο Ερυθρός Αστέρας, ορμώμενος και από την ώθηση του κόσμου τους, βρήκε λύσεις και πλήγωσε ουκ ολίγες φορές την άμυνα του Παναθηναϊκού. Οι δευτεραθλητές Σερβίας προηγήθηκαν ακόμη και με 15 πόντους διαφορά.

Οι πράσινοι αφυπνίστηκαν προσωρινά και μείωσαν σε 48-45 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παππά αλλά στη συνέχεια υπέστησαν και πάλι αγωνιστική

καθίζηση με τον Αστέρα να φτάνει τη διαφορά στους 14 πόντους (62-48) και να πλησιάζει στη νίκη.

Σ’ εκείνη την κρίσιμη ώρα όμως ο Παππάς βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του πολύπειρου Διαμαντίδη αλλά και στου γενναίου Μασιούλις. Οι τρεις τους βοήθησαν τον Παναθηναϊκός να περάσει μπροστά (69-73) και αν στο τέλος έκανε κάποιος φάουλ στον Σιλμπ που ισοφάρισε με τρίποντο το ροζ φύλλο αγώνα θα είχε κατακτηθεί από την κανονική διάρκεια.

Κατακτήθηκε εν τέλει στην παράταση με τον Μασιούλις να κάνει και πάλι αισθητή την παρουσία του με κρίσιμα σουτ και ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 48-33, 56-48, 74-74(κ.α), 86-90

Ερυθρός Αστέρας: Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μπλάζιτς 14(2), Σιμόνοβιτς 7(1/6τρ, 7ρ), Μαριάνοβιτς 4, Ραντένοβιτς 10, Κάτιτς 12(5ρ), Νέλσον 1, Τζένκινς 17(3), Σιλμπ 19(2τρ, 5ασ)

Παναθηναϊκός: Μπράμος 9(3/5τρ), Κάρι, Μπατίστ 13, Φώτσης, Ούκιτς, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12(2/9τρ, 4κλ, 9ασ), Γκιστ 2, Παππάς 24(5/9δ, 2/2τρ), Ματσιούλις 16(3/6τρ, 4ρ)