Στο top-16 με αναιμική εμφάνιση

Με 80-72 κέρδισε ο Παναθηναϊκός την Ολίμπια Λιουμπλιάνας εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρόκρισή του στο top-16 της Ευρωλίγκας. Πολλά τα λάθη ξανά και έλλειψη συγκέντρωσης, ενώ κορυφαίος ήταν ο Στεφάν Λάσμε...

O Παναθηναϊκός υποδέχτηκε στο Ο.Α.Κ.Α. την Ολίμπια Λιουμπλιάνας και με τη νίκη του με σκορ 80-72 πέρασε στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας. Το Τριφύλλι δεν έθελξε με την απόδοσή του, αλλά πήρε
το ροζ φύλλο του αγώνα που ήταν το ζητούμενο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν για 7 λεπτά κοντά στο σκορ, αλλά δύο καταπληκτικές ασσίστ από Μπράμος και Μπανκς αντίστοιχα στον Λάσμε, έφεραν τη διαφορά στους έξι πόντους (17-11). Η άμυνα βελτιώθηκε, ιδίως απέναντι στον Μπλάζιτς που τα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου ήταν πηγή κινδύνου και με τον Λάσμε να είναι ανίκητος κάτω απ΄το καλάθι, το Τριφύλλι πήρε κεφάλι 10 πόντων.

To δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, αν και δεν έλειψαν τα αβίαστα λάθη, ιδίως από τον Τσαρτσαρή. Ο Μπανκς βοήθησε στις συνεργασίες και στο κομμάτι των ασσίστ, ενώ ο Διαμαντίδης φορτώθηκε με δύο ανύπαρκτα φάουλ. Η χρησιμοποίηση πολλών παιχτών από τον πάγκο, αποσυντόνισε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου την ομάδα και η Ολίμπια με τον Σαλίν σε καλή μέρα μείωσε σε 29-25. Με βολές του Μπανκς και του Ούκιτς ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τη διαφορά. Μάλιστα ο κροάτης γκαρντ βρήκε το χώρο για το αγαπημένο του παιχνίδι, τρέξιμο στον αιφνιδιασμό και πέτυχε ένα εύκολο ακόμα καλάθι. Ωστόσο η άμυνα του Παναθηναϊκού είχε χαλαρώσει και δέχτηκε ορισμένα καλάθια που σε άλλες εποχές θα φάνταζαν αδιανόητα. Χαρακτηριστική είναι η τελευταία φάση του ημιχρόνου, με επαναφορά της μπάλας στα τέσσερα δέκατα του δευτερολέπτου από την πλάγια γραμμή, όπου έγινε μια μπακ ντορ πάσα στον Μούριτς και ο σλοβένος σμολ φόργουορντ σε νεκρό χρόνο έφερε τη διαφορά στο τέλος του β΄δεκαλέπτου στο καλάθι (35-33). Το επιμέρους σκορ στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου ήταν 6-19.

To γ΄δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρία τρίποντα από Ματσιούλις, Μπράμος και Μπανκς που αντιστάθμισαν τα κενά που υπήρχαν στην άμυνα, κάνοντας το 46-37. Ο αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού με καλάθι στο τρανζίσιον και άλλο ένα τρίποντο έφερε το ματς στο 51-41. Ο Λάσμε με καλάθι και φάουλ, και ο Πάνκο με άλλεϋ ουπ από τον Μπανκς προσέφεραν θέαμα στους οπαδούς που ήταν στο κλειστό. Ο γκανέζος φόργουορντ, μάλιστα, έκανε άλλο ένα εντυπωσιακό κόψιμο που ήταν το 4ο του στο ματς. Ο Ματσιούλις με λέι απ έκανε το 58-43 και στην επόμενη φάση έδωσε μια καταπληκτική ασίστ στον Πάνκο που δε δυσκολεύτηκε να καρφώσει κάτω απ΄το καλάθι. Το δεκάλεπτο έληξε με 62-49. Από τους 49 πόντους της Ολίμπια, οι 17 ήταν από δεύτερες επιθέσεις, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε 0 πόντους σε αυτόν τον τομέα.

Το υποτονικό ξεκίνημα των «πράσινων» στις αρχές του δ΄δεκαλέπτου και η έλλειψη συγκέντρωσης έδωσε αρκετά εύκολα ριμπάουντ στους Σλοβένους, οι οποίοι μείωσαν σε 62-56, με το Τριφύλλι να μην έχει σκοράρει στα 3 πρώτα λεπτά του δεκαλέ