Η φανέλα νίκησε Ρεάλ (και Λαμόνικα)

Mε έναν διαστημικό Διαμαντίδη και έναν εκπληκτικό Τσαρτσαρή, ο Παναθηναϊκός πήρε τεράστια νίκη επί της Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη με 73-74 και έχει την υπόθεση πρόκριση στους 8 στα χέρια του.
Ο Παναθηναϊκός άλωσε το Παλάθιο ντε λος Ντεπόρτες , παίρνοντας νίκη-πρόκριση επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 73-74 σε ένα ματς που έσπασε καρδιές.

Ο υπερπαίχτης Δημήτρης Διαμαντίδης, ο αναγεννημένος Ρόκο Λένι Ούκιτς
και ένας Κώστας Τσαρτσαρής από τα παλιά οδήγησαν το Τριφύλλι σε ένα διπλό χρυσάφι, με τους «πράσινους» να κρατούν την υπόθεση πρόκριση στα χέρια τους, ενώ ο Στεφάν Λάσμε ήταν για ένα ακόμη ματς ο κορυφαίος ψηλός του Τριφυλλιού. Mετά μάλιστα και την ήττα της Μάλαγα βρίσκεται μία ανάσα από τους 8 της διοργάνωσης.

Έσπασαν καρδιές στα τελευταία λεπτά, με το παιχνίδι να κρίνεται στη ρώσικη ρουλέτα των βολών. Υπερίσχυσε η Παναθηναϊκή καρδιά και ψυχή, καθώς το βάρος της φανέλας είναι τεράστιο.

Ο Παναθηναϊκός με νίκη την επόμενη αγωνιστική επί της Μπάμπεργκ προκρίνεται και μαθηματικά στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Κατά διαστήματα οι διαιτητές, και ειδικά ο γνωστός και μη εξαιρετέος Λουίτζι Λαμόνικα, επαιζαν (κάπως παραπάνω από το... συνηθισμένο) έδρα, με λάθος ή υπερβολικά σφυρίγματα που εκνεύριζαν τους παίκτες και το προπονητικό τιμ του Παναθηναϊκού.

Μουδιασμένο ξεκίνημα, ρεσιτάλ Διαμαντίδη

Mε μία έκπληξη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός το ματς, έχοντας τον Σκορδίλη στην πεντάδα του. Οι υπόλοιποι ήταν οι γνωστοί Διαμαντίδης, Ούκιτς, Ματσιούλις και Γκιστ.

Ο Φερνάντεθ έβγαλε δύο αιφνιδιασμούς με την έναρξη, μετά από αντίστοιχα κλεψίματα, δίνοντας γρήγορο ρυθμό στο ματς. Με εξαιρετική ασίστ από τον Διαμαντίδη, ο Λάσμε που πέρασε στο παρκέ στη θέση του Σκορδίλη μείωσε σε 7-6, ενώ οι «πράσινοι» σταδιακά άρχισαν να παίζουν σετ παιχνίδι. Η αμυντική λειτουργία του Τριφυλλιού βελτιώθηκε αισθητά και ο Διαμαντίδης με μία καταπληκτική ενέργεια πέρασε σχεδόν όλη τη Ρεάλ και έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό στο σκορ με το μοναδικό του σλάλομ (12-14). Αμέσως μετά ο Ούκιτς με το πρώτο του τρίποντο στο ματς, διεύρυνε τη διαφορά για τους «πράσινους». Ένα αυστηρό φάουλ που δόθηκε υπέρ του Φερνάντεθ έδωσε στην ευκαιρία στη Ρεάλ να κλείσει το α΄δεκάλεπτο με 14-17.

Η ισπανική ομάδα διατηρείτο στο παιχνίδι με τα εύκολα φάουλ που σφυρίζονταν υπέρ της, αλλά ο Μπανκς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 17-21. Ο Μίροτιτς από το λόου ποστ βρήκε λύσεις για την ομάδα του, αλλά ο Λάσμε απάντησε με μακρινό σουτ για το 22-25. Ο εκπληκτικός Διαμαντίδης, δημιουργός και εκτελεστής παράλληλα με σουτ εκτός ισορροπίας ισοφάρισε σε 28-28 και ο Τσαρτσαρής με τρίποντο από τη γωνία έδωσε ξανά προβάδισμα στο Τριφύλλι για το 29-31. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού συνεχίζοντας το σόου του εκτέλεσε πίσω από τα 6.75 και με ωραίο γύρισμα κάτω από το καλάθι ο Τσαρτσαρής διαμόρφωσε το 29-36. Με δύο σερί καλάθια του Ροδρίγεθ, η Ρεάλ μείωσε σε 33-36. Ο Ούκιτς πρόλαβε την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου και με σουτ εκτός ισορροπίας έγραψε το 33-38.

Τραβηγμένες διαιτητικές αποφάσεις, επιθετική αφλογιστία

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο Γιούλ με σουτ τριών πόντων και ο Σουάρεθ από κοντά έφεραν το ματς στα ίσια. Ένα πολύ αυστηρό επιθετικό σφυρίχτηκε στον Γκιστ, ενώ ο Τσαρτσαρής με λέι απ έβαλε ξανά τον Παναθηναϊκό οδηγό. Ο Φερνάντεθ σημείωσε τρίποντο με ταμπλό, αλλά ο Σχορτσιανίτης με πολύ ωραία προσπάθεια πήρε καλάθι και φάουλ για το 41-43. Ο Τσαρταρής με το δεύτερό του τρίποντο δεν άφησε για πολύ τη Ρεάλ να χαρεί το βραχύ προβάδισμά της, κάνοντας το 45-46. Η επιθετική αφλογιστία των «πράσινων» και συνεχή λάθη έδωσαν τη δυνατότητα τους Ισπανούς να περάσουν μπροστά μετά από το τρίποντο του Κάρολ και το λέι απ του Ροντρίγεθ. Ο Μπέγκιτς πήρε επιθετικό ριμπάουντ μέσα από τα χέρια του Λάσμε για το 53-46. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το γ΄ δεκάλεπτο με σκορ 53-49, μετά από τρομερό τρίποντο του Ούκιτς.

Έλεγχος του ρυθμού και Παναθηναϊκή ψυχή

Στο ξεκίνημα του δ΄δεκαλέπτου ο Μπράμος με σουτ τριών πόντων έφερε το Τριφύλλι σε απόσταση αναπνοής. Ο Παναθηναϊκός κυκλόφορούσε καλύτερα τη μπάλα και έβγαλε εύκολα καλάθια με Λάσμε και Γκιστ, μετά από ασσίστ από Διαμαντίδη και Ούκιτς αντίστοιχα. Μπράμος και Ούκιτς αστόχησαν σε διαδοχικά ελεύθερα τρίποντα και η Ρεάλ τόσο από τη γραμμή των βολών, όσο και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των «πράσινων» βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 63-58. Ο Ματσιούλις με το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι μείωσε για το Τριφύλλι και ο μοναδικός Διαμαντίδης με νέο τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό με 63-64. Ο Ούκιτς με πολύ ωραία διείσδυση ανέβασε τη διαφορά, ωστόσο ο Μίροτιτς μείωσε ξανά στον πόντο για τους γηπεδούχους.

Με 1/2 βολές από τον Ματσιούλις έγινε το 67-69. Ο Μπέγκιτς έβγαλε τη μπάλα έξω και ο Τσαρτσαρής πήρε το φάουλ αμέσως, ευστοχώντας και στις δύο βολές. Το ίδιο έκανε κι ο Μίροτιτς, παίρνοντας ένα ανύπαρκτο φάουλ από τον Διαμαντίδη. Στη ρώσικη ρουλέτα των βολών ο Τσαρτσαρής έβαλε 1/2 για το 69-72. Ο Γιούλ επίσης έβαλε 1/2 και ο Τσαρτσαρής βρέθηκε πάλι στις βολές, σημειώνοντας πάλι 1/2 για το 70-73. Έξυπνο φάουλ του Μπράμος έστειλε τον Γιούλ στις βολές (1/2). Ο Διαμαντίδης μιμήθηκε τους προηγούμενους με 1/2 βολές και 4.08'' πριν τη λήξη ο Μίροτιτς ευστόχησε και στις δύο βολές για το 73-74. Αμέσως ο Διαμαντίδης πήρε το φάουλ στα 03.3, αστόχησε στην πρώτη βολή και έχασε και τη δεύτερη, μη δίνοντας χρόνο στους Ισπανούς να εκδηλώσουν σωστή επίθεση και το ματς έληξε με μεγάλο νικητή τον Παναθηναϊκό!

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-38,53-49, 73-74

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ (2λ.), Φερνάντεθ 17 (3/5δίπ., 1/6τρίπ., 8/8β., 2ασ., 3κλ., 4λ.), Σουάρεθ 3 (0/1τρίπ.), Ρέγες 6 (9ρ.), Μίροτιτς 17 (3/4δίπ., 0/1τρίπ., 11/12β.), Ροντρίγκεθ 10 (0/3τρίπ., 2λ.), Χετσχάιμεϊρ, Μπέγκιτς 9 (5ρ., 2λ.), Κάρολ 4 (0/3τρίπ., 2κλ.), Λιουλ 7 (1/4δίπ., 1/3τρίπ., 2/4β.)

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3 (0/1δίπ., 1/4τρίπ., 3ρ., 2κλ., 1λ.), Ματσιούλις 4 (0/1δίπ., 1/3τρίπ., 1/2β., 3ρ., 1ασ., 1λ.), Ούκιτς 12 (3/7δίπ., 2/4τρίπ., 6ρ., 1ασ., 3λ.), Λάσμε 10 (4/6δίπ., 2/2β., 5ρ., 1κοψ., 2λ.), Τσαρτσαρής 16 (3/3δίπ., 2/3τρίπ., 4/6β., 1ρ., 1ασ., 1κλ., 2λ.), Διαμαντίδης 14 (3/3δίπ., 2/5τρίπ., 2/6β., 3ρ., 8ασ., 1κλ., 1κοψ., 3λ.), Γκιστ 4 (2/2δίπ., 0/2τρίπ., 1ρ., 1ασ., 1λ.0, Μπανκς 3 (1/4τρίπ., 1λ.), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 2 (1/1δίπ., 1ρ.), Σχορτσανίτης 6 (1/2δίπ., 4/5β., 1ρ., 4λ.)