Δώδεκα μετάλλια τα «τσικό» της κολύμβησης

Συνεχίζουν να μαγεύουν τα πιτσιρίκια του Παναθηναϊκού στην κολύμβηση. Ένα χρυσό, πέντε αργυρά και έξι χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν στο Πανελλήνιο θερινό πρωτάθλημα...
Το καλό τους πρόσωπο έδειξαν για ακόμα μία φορά τα μικρά «δελφίνια» του Παναθηναϊκού. Στο Πανελλήνιο θερινό πρωτάθλημα προαγωνιστικών κατηγορίων Ν. Ελλάδος, οι κολυμβητές του Τριφυλλιού κατέκτησαν 12 μετάλλια.

Η διοργάνωση διεξήχθη
στο ΟΑΚΑ με συμμετοχή 986 αθλητών και αθλητριών από 52 σωματεία. Ο Παναθηναϊκός με μία δυναμική αγωνιστική παρουσία ανέδειξε την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες κολύμβησης του συλλόγου.

Οι «πράσινοι» κολυμβητές κατέκτησαν 1 χρυσό, 5 αργυρά και 6 χάλκινα μετάλλια, ενώ συνολικά συγκέντρωσαν 140,5 βαθμούς που έφεραν τον Παναθηναϊκό στην 7η θέση της γενικής βαθμολογίας.

Στις επιμέρους βαθμολογίες, το Τριφύλλι συγκέντρωσε 128,5 βαθμούς στην κατηγορία αγόρια-κορίτσια 12 ετών, 12 βαθμούς στην κατηγορία 11 ετών, ενώ δεν πήρε βαθμούς στην κατηγορία των 10 ετών.

Αναλυτικά οι θέσεις, τα μετάλλια και οι χρόνοι των αθλητών του Παναθηναϊκού, στις 3 αγωνιστικές ημέρες του πρωταθλήματος: