Προμηθέας: Διπλό τετράδας στο Περιστέρι

11:42 28/1/2019 - Πηγή: ΕΡΤ

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Προμηθέας που επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 86-79 για την 15η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα της Πάτρας ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και υποχρέωσε το Περιστέρι στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά κάλυψε και την διαφορά του 1ου αγώνα (73-76) και ισοβαθμεί, πλέον, στην 3η θέση

της Basket League με ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Περιστέρι.

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο την άμυνά του πήρε από την αρχή προβάδισμα 14-21 στο 8΄ απέναντι σ’ ένα Περιστέρι που είχε σε καλή μέρα τον Αμερικανό Γκρέι, που πέτυχε 12 πόντους κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ και έτσι η Πατρινή ομάδα κατάφερε να κλείσει την 1η περίοδο με προβάδισμα 3 πόντων (23-26), έχοντας 6/9 τρίποντα.

Οι Αχαιοί κράτησαν τα ηνία του παιχνιδιού και στο δεύτερο δεκάλεπτο, απειλώντας εντός κι εκτός ρακέτας, ο Μπράουν διαμόρφωσε το 28-37 κι εν συνεχεία ο Παρκς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 33-43, 1΄28΄΄ για το ημίχρονο. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-46 χάρη στο τρίποντο του Χολ. .

Το Περιστέρι ξέσπασε στις αρχές της τρίτης περιόδου, ο Σίρκο μείωσε στους τέσσερις (47-51) κι ο Γκρέι στους τρεις (50-53) στο 25΄, οι Πατρινοί όμως αντέδρασαν και πήραν πάλι προβάδισμα (54-62) με τρίποντο του Λίποβι. Οι γηπεδούχοι με νέο σερί 7-0 κατέβασαν τη διαφορά στον πόντο στην λήξη της 3ης περιόδου (61-62), έχοντας στο 3ο δεκάλεπτο 10/14 σουτ, με 5/6 τρίποντα, με οδηγό έναν εκπληκτικό Γκρέι με 28 πόντους και 7/10 τρίποντα.

Στην τελευταία έγινε πραγματική μάχη με την γηπεδούχο ομάδα να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα (64-63) στο 30΄18΄΄ και τον Προμηθέα ν’ απαντάει αμέσως διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα (64-68 )στο 32.Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, όμως, κατάφερε να δεχθεί μόλις 2 βολές το επόμενο τετράλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 8 (69-77) στο 36΄30΄΄ και να βάλει τις βάσεις για ένα μεγάλο διπλό. Πραγματικά, ο Προμηθέας διατήρησε την ψυχραιμία του ως το φινάλε κι έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη με το τελικό 86-79 να υπερκαλύπτει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Κορυφαίοι για τον Προμηθέα οι: Λίποβι με 16 και Μπράουν με 14 πόντους ενώ από το Περιστέρι ξεχώρισαν ο Στίβεν Γκρέϊ που πέτυχε 31 πόντους και ο 17χρονος Ζώης Καράμπελας με 9 πόντους ,5 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Προμηθέας στρέφεται πλέον στον αγώνα της Τετάρτης 30/1 (19:30) καθώς υποδέχεται την λιθουανική Κλαϊπέντα Νεπτούνας .Oι Πατρινοί θέλουν την νίκη για να σφραγίσουν και τυπικά την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 1 (5 ρ., 4 ασ., 2 κλ.), Γκρέι 31 (8/12 τρ.), Αγραβάνης 4, Ντάνιελ 8, Καράμπελας 9 (1 τρ., 5 ριμπάουντ, 9 ασ., 2 κλεψ.), Μουράτος 4, Σκορδίλης 3, Μπεντίλ 10, Σίρκο 2, Κάλαχαν 7 (1)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος 2, Γκίκας 8 (2), Μέγιερ 9 (2), Έλις 5 (8 ρ.), Μπράουν 12 (2), Κασελάκης 7 (1), Κατσίβελης 5 (1τρ., 5ασ., 2κλ.), Τσαϊρέλης 2, Λίποβι 16 (4), Χολ 5 (1), Παρκς 15 (7/8 δίποντα, 7 ρ.)