Ναύπακτος: Χρυσό για την Ελλάδα στους Βαλκανικούς ορεινής ποδηλασίας

13:57 19/7/2017 - Πηγή: ΕΡΤ

Μετά το εντυπωσιακό θέαμα κατά τη διαδρομή το διήμερο ορεινής ποδηλασίας στη Ναύπακτο έκλεισε με τις βραβεύσεις στο λιμάνι της πόλης. Ο Δημήτρης Αντωνιάδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Βαλκανικό πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας Cross Country XCO, στην κατηγορία των ανδρών elite, επαναλαμβάνοντας την περσινή επιτυχία του, όταν είχε κερδίσει στο Μαυροβούνιο. Ήταν για μια ακόμα φορά πρώτος καλύπτοντας την εντυπωσιακή και γνώριμη σ’ αυτό διαδρομή των 29,4 χλμ.

Μεϊμαρίδης Κων/νος (Ελλάδα) 1:14.21

Και οι αθλήτριες της Ελληνικής ομάδας διακρίθηκαν: η Βαρβάρα Φασόη στις γυναίκες elite κατέκτησε την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Σοφία Λιοδάκη στα cadets, ενώ στο βάθρο ανέβηκαν επίσης η Δήμητρα Τάτλη που ήταν 2η στα juniors και ο Ορφέας Συρίγος που ήταν 3ος στην κατηγορία Under 23.

Κουκουμά Δήμητρα(Κύπρος) 1:11.56

Τους Βαλκανικούς αγώνες συνδιοργάνωσαν η Ομοσπονδία Ποδηλασίας, η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, ο Δήμος Ναυπακτίας και η Μη κερδοσκοπική Οργάνωση Πολιτισμού και Περιβάλλοντος «Πράσινο+Μπλε» προδιαθέτοντας για τη συνέχεια στις 21 και 22 Ιουλίου όπου στη Ναύπακτο θα διεξαχθεί και το Πανελλήνιο cross countryXCO, ενώ στις 23 Ιουλίου θα γίνει το Πανελλήνιο Eliminator mtb, ένα εντυπωσιακό άθλημα τεχνικής και ταχύτητας.