Η απίστευτη Νις υπέταξε την πρωταθλήτρια Λιλ με 4-0!

22:34 14/8/2021 - Πηγή: ΕΡΤ

Μία τρομακτική Νις συνέτριψε τους περσινούς πρωταθλητές Γαλλίας με 4-0 μέσα στο Σταντ Πιέρ – Μορόι!

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ -με τον οποίο η Λιλ κατέκτησε το περσινό πρωτάθλημα- έδειξε τα… δόντια της από την αρχή της αναμέτρησης και κατ’ επέκταση της διοργάνωσης.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Ντόλμπεργκ άνοιξε το σκορ και λίγα λεπτά αργότερα ο Μπουνταουί

διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Η Λιλ δεν μπορούσε να βρει χώρους για να επανέλθει άμεσα στο παιχνίδι, εν αντιθέσει με την αποτελεσματική Νις που πέτυχε και τρίτο γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Γκουιρί.

Οι διαστάσεις θριάμβου είχαν ήδη δοθεί, ωστόσο ο Ντόλμπεργκ «χτύπησε» εκ νέου για το κερασάκι στην τούρτα και το τελικό 0-4, που δείχνει τις… άγριες διαθέσεις της Νις στο φετινό πρωτάθλημα.

Επιμέλεια: Χρήστος Τζώλος

sports.ert.gr.

Το άρθρο Η απίστευτη Νις υπέταξε την πρωταθλήτρια Λιλ με 4-0! εμφανίστηκε πρώτα στο ERT.GR.