Σόου Πιρς και ισοφάριση των Σέλτικς σε 1-1

Με καταπληκτική εμφάνιση του Πολ Πιρς στο τέταρτο 12λεπτο, οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν με 87-80 των Ατλάντα Χοκς και ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1.Με 65-54 προηγήθηκαν τα «γεράκια» στο τρίτο 12λεπτο, αλλά απώλεσαν γρήγορα το πλεονέκτημά τους. Δέχθηκαν και σερί 9-0, όταν προηγήθηκαν για τελευταία φορά με 72-70, πριν παραιτηθούν από τη διεκδίκηση της νίκης. Έτσι οι «κέλτες» απέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας, πριν η σειρά μεταφερθεί για δύο ματς στο «TD Garden». Σε κάθε περίπτωση η «μονομαχία»
θα επανέλθει στο «Philips Arena» για πέμπτο παιχνίδι.Χωρίς τη βοήθεια του Ρέι Άλεν, ο οποίος έχει τραυματιστεί στον δεξιό αστράγαλο, ο Πιρς «έσωσε» τους Σέλτικς με 31 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ είχε 12/26 σουτ και οκτώ λάθη. Άλλωστε ο 34χρονος σμολ φόργουρντ διαμόρφωσε το καταλυτικό 79-72, 3:30 πριν από τη λήξη, με το μοναδικό του εύστοχο τρίποντο.Ούτε ο Ραζόν Ρόντο αγωνίστηκε, καθώς εξέτισε την ποινή μίας αγωνιστικής που δέχθηκε από την πειθαρχική επιτροπή της λίγκας. Τη θέση του στην πεντάδα πήρε ο Μικαέλ Πιετρούς, που δεν «έγραψε».Στους 15 πόντους, στα 14 ριμπάουντ και στις πέντε ασίστ σταμάτησε ο Κέβιν Γκαρνέτ. Ακόμα, ο Έιβερι Μπράντλεϊ είχε 14 πόντους σαν βασικός πλέι-μέικερ. Οκτώ πόντους πρόσθεσε ο Μπράντον Μπας, έξι ο Κένιον Ντούλινγκ, ενώ οι Μαρκίς Ντάνιελς και Σάσα Πάβλοβιτς είχαν από τέσσερις.Από την άλλη, ο Τζο Τζόνσον έφτασε στους 22 πόντους με 7/17 σουτ, ο Τζεφ Τιγκ στους 18 και ο Τζος Σμιθ στους 16. Ωστόσο οι Χοκς είχαν μόλις 29/83 σουτ, παρά το πλεονέκτημα της έδρας, οπότε γνώρισαν φυσιολογικά την ήττα. Άλλωστε οι Αλ Χόρφορντ και Ζάζα Πατσούλια απουσίασαν από ένα ακόμα παιχνίδι, οπότε δημιουργήθηκε εκ νέου πρόβλημα στη θέση του σέντερ, το οποίο δεν μπόρεσε να καλύψει ο Τζέισον Κόλινς ή ο Ιβάν Τζόνσον.Το τρίτο ματς θα διεξαχθεί τα ξημερώματα του Σαββάτου (05/05) στη Βοστόνη. Σε αυτό το παιχνίδι θα επανέλθει ο Ρόντο, ενώ οι Σέλτικς θα έχουν πλέον το πλεονέκτημα στη σειρά, η οποία κρίνεται στις τέσσερις νίκες.