«Μπρέικ» για τους 76ερς στο Σικάγο

Εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Ντέρικ Ρόουζ και οι Φιλαδέλφεια 76ερς πήραν εύκολα τη νίκη με 109-92 στο «United Center» σε βάρος των Σικάγο Μπουλς.Αυτό ήταν το πρώτο ματς των «ταύρων» ύστερα από τον τελευταίο τραυματισμό του βασικού τους πλέι-μέικερ. Μάλιστα προηγήθηκαν με 55-47 στο ημίχρονο, αλλά κάπου εκεί «έσβησαν τα φώτα» στο κλειστό της «πόλης των ανέμων». Οι «σίξερς» σημείωσαν 36 πόντους στο τρίτο 12λεπτο, το οποίο έκλεισαν ευρισκόμενοι μπροστά στο σκορ με 83-69!Μετά από αρκετές εβδομάδες ο Έβαν Τέρνερ και ο Σπένσερ Χάους επανήλθαν στη βασική πεντάδα των
εκπροσώπων της Φιλαδέλφειας. Ωστόσο οι Αντρέ Ιγκουοντάλα και Έλτον Μπραντ αποτέλεσαν τους πρωταγωνιστές του 12-0, το οποίο διαμόρφωσε το 68-61 υπέρ των 76ερς στα μέσα τους τρίτου 12λεπτου.Ξεχώρισε ο Τζρου Χολιντέι με 26 πόντους (3/3 τρίποντα, 8/12 δίποντα), ενώ ο Λου Ουίλιαμς είχε είκοσι. Στους δώδεκα έφτασε ο Μπραντ, στους 11 ο Ιγκουοντάλα και ο Λαβόι Άλεν, ενώ ο Τέρνερ είχε 19 πόντους, έξι ασίστ και επτά ριμπάουντ.Επίσης, ο Θάντεους Γιανγκ βοήθησε με οκτώ πόντους και έξι ριμπάουντ. Συνολικά οι «σίξερς» είχαν 46/78 σουτ ενώπιον 22,067 θεατών που βρέθηκαν στο «United Center» και αποθέωσαν τον Ντέρικ Ρόουζ, αλλά έφυγαν απογοητευμένοι.Για τους Μπουλς, ο Γιοακίμ Νοά είχε 21 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και πέντε ασίστ, αλλά δεν ήταν αρκετός. Ακολούθησε ο Τζον Λούκας ΙΙΙ με 15 πόντους, ενώ ο Σι Τζέι Ουότσον είχε δώδεκα, ο Ρίτσαρντ Χάμιλτον 11, ο Κάρλος Μπούζερ 9, ο Λουόλ Ντενγκ οκτώ και ο Ταζ Γκίμπσον άλλους οκτώ. Επτά πόντους πρόσθεσε ο Κάιλ Κόρβερ.Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο «Wells Fargo» και συνεχίζεται τα ξημερώματα του Σαββάτου (05/05). Σε αντίθεση με το παραπάνω ματς, το τρίτο της σειράς θα ξεκινήσει με τους 76ερς να έχουν το πλεονέκτημα, αφού ισοφάρισαν σε 1-1 εντός των δύο πρώτων αγώνων, που έγιναν στο Σικάγο.