Μπλέικ Γκρίφιν: «Δημιουργείται άσχημη εικόνα»

Κατήφεια επικρατεί στις τάξεις των Λος Άντζελες Κλίπερς, ύστερα από την τρίτη διαδοχική ήττα στα «χέρια» των Σαν Αντόνιο Σπερς.Οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» δεν κατάφεραν να μειώσουν την ημιτελική σειρά των playoffs της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ σε 2-1, αν και προηγήθηκαν με 24 πόντους! Άλλωστε έμειναν χωρίς πόντο για... οκτώ αγωνιστικά λεπτά κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου και ο Μπλέικ Γκρίφιν προειδοποιεί ενόψει του τέταρτου ματς:«Αν δεν δείξουμε μεγαλύτερη αυτοσυγκέντρωση, τότε θα σχηματιστεί άσχημη
εικόνα. Τα pick-and-roll του Τιμ Ντάνκαν μας σκότωσαν στο τρίτο 12λεπτο. Εκτιμήσαμε πως θα αντιδράσουν, αλλά εμείς έπρεπε να τους αποκρούσουμε. Αστόχησα σε πολλά εύκολα σουτ, στο δεύτερο ημίχρονο, τα οποία ισοφάρισαν μερικά τυχερά που είχα στο πρώτο. Πάντως αυτοί δεν άλλαξαν τρόπο παιχνιδιού, είτε ήταν στο +20, είτε στο -20. Έχουν πάρα πολύ καλή επικοινωνία».Περισσότερο θετικός είναι ο Κρις Πολ, ο οποίος δήλωσε μετά το παιχνίδι:«Πρέπει να συνεχίσουμε να παλεύουμε. Ένιωθα πως θα πάρουμε τη νίκη, αλλά δεν έπρεπε να αφήσουμε τους Σπερς να ανασυνταχθούν. Δεν μπορέσαμε να περιορίσουμε την εκρηκτικότητά τους».Πλέον οι Κλίπερς καλούνται να αποφύγουν το sweep. Μάλιστα ο τέταρτος αγώνας θα διεξαχθεί αύριο (21/05, 05:30) και θα έχει πάλι σαν έδρα το «Staples Center».