Ηττήθηκε, αλλά ελπίζει σε πρόκριση ο ΠΑΟΚ!

23:32 24/1/2018 - Πηγή: Aixmi

H Tενερίφη επικράτησε του ΠΑΟΚ με 93-79 για την 12η αγωνιστική του Champions League, άλλα τα αποτελέσματα των άλλων ματς του ομίλου τον ευνόησαν και η ομάδα του Παπαθεοδώρου διατηρεί καλές πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση ως 4ος.

O ΠΑΟΚ μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι και προηγήθηκε με τον τρίποντο του Γκος (6-9) στο 5′. Οι φιλοξενούμενοι

συνέχισαν να σκοράρουν έξω από τη γραμμή του τριπόντου και ο Χαραλαμπόπουλος έγραψε το 8-11. Η ομάδα της ACB κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της στο τέλος του δεκαλέπτου και να περάσει μπροστά στο σκορ με τον Ακονιόν (16-15).

Ο Τζόουνς με τρίποντο στο 12′ έφερε για άλλη μια φορά στην ισορροπία (20-20). Η ομάδα του Κατσικάρη πήρε προβάδισμα 7 πόντων με τον Βασιλειάδη(31-24) στο 14′ και ανάγκασε τον Παπαθεοδώρου να καλέσει timeout. O Κατσίβελης ήταν ο άνθρωπος που διαμορφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (46-39). Η Τενερίφη σούταρε με 2/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Χαραλαμπόπουλος κατάφερε να σκοράρει για τρεις στο 24′ και να μειώσει σε 55-52. Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με τον Άλεν, κατάφεραν να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 10 (67-57). Ο Κόνιαρης με 5 σερί πόντους μείωσε σε 67-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Τενερίφη ανέβασε ρυθμούς σε άμυνα και επίθεση και ανέβασε τη διαφορά στους 14 (88-74) με το τρίποντο του Μπάσας στο 36′. Απο εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έλεφξαν το ματς και έφτασαν στην 10η νίκη τους στη διοργάνωση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Τενερίφη πήρε μεγάλο προβάδισμα (88-74), 4 λεπτά πριν το τέλος, είχε 23/29 βολές, ενώ μοίρασε 23 ασίστ έναντι 16 του ΠΑΟΚ

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άλεν μέτρησε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 28 στην αξιολόγηση, όντας ο κορυφαίος του ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τόμπεϊ ήταν καθοριστικός με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χρυσικόπουλος μέτρησε μόλις 2 πόντους με 0/3 σουτ σε 17 λεπτά και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Σαν Μιγκέλ πήγε στις βολές με το σκορ στο 88-79, 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έκανε το 90-79, καθαρίζοντας το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Τενερίφη τίποτα, ενώ ο ΠΑΟΚ το 15/34 δίποντα (44%) και τα 14 λάθη.
Τα Δεκάλεπτα: 16-15, 46-39, 74-64, 93-79

Πηγή: gazzetta.gr

The post Ηττήθηκε, αλλά ελπίζει σε πρόκριση ο ΠΑΟΚ! appeared first on Aixmi.gr - Ειδήσεις από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο - Έκτακτη επικαιρότητα.