Επική πρόκριση της εθνικής μας στο Euro

00:05 17/6/2012 - Πηγή: Aixmi

Η χρεοκοπημένη Ελλάδα αντιστέκεται στα γήπεδα της Πολωνίας!
Νίκησε 1-0 την υπερδύναμη Ρωσία και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «8″ του Euro», με γκολ του Γιώργου Καραγκούνη, που απόψε συμπλήρωσε 120 συμμετοχές με την εθνική ομάδα, πιάνοντας στην πρώτη θέση τον Κώστα Ζαγοράκη!

Η ομάδα μας έπαιξε στα ίσια τους ανώτερους Ρώσους -κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο- και θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο γκολ αν το φάουλ του Τζαβέλλα -10 λεπτά πριν από το φινάλε- δεν έβρισκε το δοκάρι, ακριβώς στο «γάμα» της εστίας του Ρώσου τερματοφύλακα, που παρατηρούσε αποσβολωμένος την πορεία της μπάλας.

Το επιπλέον στοιχείο είναι ότι οι Ρώσοι αποκλείστηκαν, καθώς στο άλλο ματς του ομίλου η Τσεχία νίκησε την Πολωνία και προκρίθηκε ως πρώτη στην επόμενη φάση! Ποιος; Η Τσεχία, που είχε συντριβεί με 4-1 στην πρεμιέρα από τη Ρωσία!

Η εθνική μας περνάει ως δεύτερη στους «οκτώ»!