Champions League: Επική ανατροπή στο φινάλε η Ρεάλ (ΒΙΝΤΕΟ)

00:36 15/9/2016 - Πηγή: Aixmi

Με γκολ στο 89′ και στο 91′ η Ρεάλ Μαδρίτης γλίτωσε το »καζό» από την πολύ καλή Σπόρτινγκ Λισσαβώνας στην πρεμιέρα της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Την έκπληξη της πρώτης αγωνιστικής άγγιξε η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας που μέχρι το 89′ ήταν μπροστά στο σκορ. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο όμως με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1 στο 90′ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μοράτα έκανε την απόλυτη ανατροπή για την κάτοχο του Champions League.

Αναμφίβολα

το ματς της βραδιάς είναι το παιχνίδι της Ρεάλ Μαδρίτης με την Σπόρτινγκ Λισσαβώνας. Από κει και πέρα, Λέστερ και Ντόρτμουντ (σκόραρε ο Παπασταθόπουλος) κέρδισαν εύκολα εκτός έδρας τις Κλαμπ Μπριζ και Λέγκια αντίστοιχα. Οι Μάντσεστερ Σίτι (χατ -τρικ Αγκουέρο) και Λυών στις έδρες τους έκαναν το καθήκον τους!

Η Γιουβέντους κόλλησε στο 0-0 με την Σεβίλλη χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στο φινάλε, »σoκ» για την Πόρτο καθώς έμεινε στο 1-1 με την Κοπεγχάγη ενώ η Λεβερκούζεν αφού προηγήθηκε με 2-0 νωρίς κατάφερει να ισοφαριστεί από την ΤΣΣΚΑ και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 2-2. Το διπλό της αγωνιστικής έκανε η Μονακό καθώς επικράτησε στο »Γουέμπλεϊ» της Τότεναμ με 2-1!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Λεβερκούζεν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-2 (9΄ Μεχμέντι, 15΄ Τσαλχάνογλου – 36΄ Τζαγκόεφ, 38΄ Ερεμένκο)
Τότεναμ – Μονακό 1-2 (45΄ Αλντερβάιρελντ – 15΄ Σίλβα, 31΄ Λεμάρ)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Λέγκια Βαρσοβίας – Ντόρτμουντ 0-6 (7΄ Γκέτσε, 15΄ Παπασταθόπουλος, 17΄ Μπαρτρά, 51΄ Γκερέιρο, 76΄ Κάστρο, 87΄ Ομπαμεγιάνγκ)
Ρεάλ Μαδρίτης – Σπόρτινγκ Λισ. 2-1 (89΄ Ρονάλντο, 90+5΄ Μοράτα – 48΄ Μπρούνο Σέζαρ)