Ευρωπαϊκό Νέων (Β΄φάση, 3η αγωνιστική): Τουρκία-Ελλάδα 72-70

22:04 17/7/2013 - Πηγή: E-Typos
Η Εθνική Νέων Ανδρών ηττήθηκε με 72-70 από την Τουρκία σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Β΄ φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Ταλίν της Εσθονίας. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ομάδας του Κώστα Μίσσα στο τουρνουά και δεν θα «κοστίσει» αφού έχει ήδη εξασφαλιστεί η πρόκριση στα προημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ άσχημα τον αγώνα αφού βρέθηκε να χάνει με 18-0. Σιγά σιγά όμως άρχισε να "ροκανίζει" την διαφορά και στο δευτερο ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί (41-39)
για πρώτη φορά στον αγώνα στο 24:58. Οι Τούρκοι όμως ήταν πιο εύστοχοι στο 4ο δεκάλεπτο και κατάφεραν να πάρουν την νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τη «γαλανόλευκη» ήταν ο Μποχωρίδης με 24 πόντους (3τρ.) ενώ 20 (3τρ.) πέτυχε ο Παπαπέτρου και 17 (1τρ.) ο Καμπερίδης. Σε "ρηχά νερά" κινήθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που πέτυχε μόλις ένα πόντο αλλά "κατέβασε" 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 27-36, 53-54, 70-72

Οι συνθέσεις:

ΤΟΥΡΚΙΑ: Αλτίν, Ερόγλου 23(2), Καντάν 2, Τουρέν 2, Ντοκιγιάν 8(2), Γκεγίκ 7(1), Τουντσέρ, Μουτλού, Ερντογάν, Τεκίν 11, Ερουλκού 19(2).

ΕΛΛΑΔΑ: Μποχωρίδης 24 (3), Λαρεντζάκης 6, Παπαπέτρου 20 (3), Καραμαλέγκος, Σλαφτσάκης, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 1, Μελισσαράτος, Αγραβάνης 2, Καμπερίδης 17 (1), Γόντικας.