Ευρωλίγκα (10η αγωνιστική): ΠΑΟ-Μακάμπι 55-68

Με τον χειρότερο τρόπο ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας, καθώς ηττήθηκε 68-55 στο ΟΑΚΑ από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 10η αγωνιστική. Με την 5η ήττα τους στον 4ο όμιλο, οι «πράσινοι» περιμένουν το αποτέλεσμα του αυριανού αγώνα, Λαμποράλ Κούτσα-Λοκομοτίβ Κουμπαν, για να μάθουν τον όμιλο που θα συνεχίσουν στη φάση των «16». Αν αναδειχθεί νικήτρια η Λαμποράλ τότε ο Παναθηναϊκός
θα συνεχίσει στη φάση των «16» στον ίδιο όμιλο με τον Ολυμπιακό (5ος), ενώ αν ηττηθούν οι Βάσκοι τότε θα αποφευχθεί ο «ελληνικός εμφύλιος», καθώς θα τοποθετηθούν στον 6ο.

Νέο αγωνιστικό πρόβλημα για τον Αργύρη Πεδουλάκη ενόψει του ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Ολυμπιακό (23/12), καθώς στην αποψινή αναμέτρηση ο Ρόκο Λένι Ούκιτς προφυλάχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο μετά από σφίξιμο που αισθάνθηκε στο δικέφαλο. Πλέον στο «πράσινο στρατόπεδο» περιμένουν τη μαγνητική, η οποία και θα δείξει το ακριβές μέγεθος του τραυματισμού του Κροάτη διεθνή γκαρντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 27-36, 35-58,

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας και η έλλειψη συγκέντρωσης, κυρίως στην άμυνα, έβαλαν γρήγορα τον Παναθηναϊκό σε μειονεκτική θέση. Τελευταία φορά που οι «πράσινοι» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ήταν στο 12-11 του 6ου λεπτού, καθώς ακολούθησε επιμέρους σκορ 2-12 της Μακάμπι, με το οποίο η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ προηγήθηκε με 14-23. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο να τα... σπάει από τα 6.75 (0/10 τρίποντα) και η Μακάμπι με τον Ινγκλς να δίνει ρεσιτάλ σε επίθεση και δημιουργία δε δυσκολεύτηκε να ξεφύγει στο 15' με διψήφια διαφορά (21-31), ενώ Οχαγιόν και Μπλούθενταλ φρόντισαν να κρατήσουν την «ομάδα του λαού» σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (27-36).

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Παναθηναϊκό, που «εγκλωβίστηκε» στην αντίπαλη άμυνα (έμεινε στους 8 πόντους), συμπλήρωσε τα 14 λάθη και με μόλις 1 εύστοχο τρίποντο σε 14 προσπάθειες έχασε την επαφή με τη Μακάμπι. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο 27' στους +17 πόντους (33-50), μετά από τρίποντο του Πνίνι, ενώ με τους Χίκμαν και Τάιους να τον μιμούνται οι ισραηλινοί μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στους +23 πόντους (35-58). Στον επίλογο του αγώνα, οι «πράσινοι» με πρωταγωνιστή τον Λάσμε (8π. στο 4ο δεκ.) έτρεξαν επιμέρους σκορ 14-2 και μείωσαν στο 37' σε 49-60, αλλά μέχρι εκεί... Ο Μπλούθενταλ ευστόχησε στο τρίποντο και η Μακάμπι χωρίς άγχος έφτασε άνετα στο τελικό 68-55.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ (Σλοβενία), Ντοζάι (Κροατία), Πέρεθ (Ισπανία)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 2, Κάρι 7 (1), Μπατίστ, Φώτσης 3 (1), Ούκιτς 4, Λάσμε 16, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 6, Γιάνκοβιτς 7 (1), Αποστολίδης.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ράις 7 (1), Σμιθ 7 (1), Χίκμαν 10 (2), Ινγκλς 10 (2), Τάιους 6, Πνίνι 9 (2), Κοέν 2, Οχαγιόν 2, Μπλούθενταλ 13 (2), Λάντσμπεργκ, Σχορτσανίτης 2.