Μπάσκετ-Α1 (22η αγωνιστική): ΟΣΦΠ-Πανελευσινιακός 94-64

22:09 23/3/2014 - Πηγή: E-Typos
Παρά τις απουσίες (Σπανούλης, Πρίντεζης, Περπέρογλου και Σερμαντίνι, ο οποίος δεν έχει δηλωθεί στην Α1) ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε από τον Πανελευσινιακό στο ΣΕΦ και με συντήρηση δυνάμεων έφτασε άνετα στο τελικό 94-64, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 22ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών, ενώ κράτησε τους «σταχυοφόρους» στη ζώνη του υποβιβασμού.

Πρώτος σκόρερ των «ερυθρολεύκων», με εμφάνιση
ανάλογη με αυτή στην Ευρωλίγκα απέναντι στη Λαμποράλ Κούτσα, ήταν ο Παπαπέτρου με 17 πόντους (12π στο δ' δεκ.), ενώ καταλυτικοί στην κατάκτηση της νίκης ήταν οι Ντάνστον με 13, Λοτζέσκι με 12 και Σλούκας με 10 πόντους και 7 ασίστ.
Από τον Πανελευσινιακό ξεχώρισαν οι Κάιλς και Φαγιέ, οι οποίοι σημείωσαν από 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-32, 72-47, 94-64

Ένα «ξέσπασμα» έξι λεπτών στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον αποψινό Ολυμπιακό των 29 (!) ασίστ και της αποτελεσματικής άμυνας, η οποία οδήγησε σε 22 λάθη τους φιλοξενούμενους. Οι πρωταθλητές Ευρώπης, με τον Ντάνστον να μην έχει αντίπαλο μέσα στη ρακέτα και τον Λοτζέσκι να εκτελεί στην περιφέρεια, ολοκλήρωσαν στο 26΄ ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 19-5, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 26 πόντους (63-37) και «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη, καθώς στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παπαπέτρου πήρε τη... σκυτάλη του σκοραρίσματος και οδήγησε άνετα τον Ολυμπιακό στη νίκη με 94-64. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες της 12άδας, δίνοντας την ευκαιρία στους νεαρούς Παπαπέτρου, Χριστοδούλου και Αγραβάνη να ξεδιπλώσουν το ταλέντο τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βαρδάλος, Μπίκας, Αναστόπουλος Αντ.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4, Ντάνστον 13, Χριστοδούλου 3 (1), Παπαπέτρου 17 (2), Σλούκας 10 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 7, Λοτζέσκι 12, Αγραβάνης 6, Β. Μάντζαρης 9, Καββαδάς 8, Κατσίβελης 3.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 7 (1), Κάιλς 14 (2), Τζόουνς 7, Μαγκουνής, Φαγιέ 14 (2), Φίσερ 5 (1), Μελισσαράτος 2, Τέρνερ 3, Ούζας 5 (1), Α. Μάντζαρης 5, Αβραμίδης.

Στις αναμετρήσεις για την 22η αγωνιστική (22-23/3) της Α1 μπάσκετ των ανδρών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Κολοσσός Ρόδου-Πανιώνιος 75-64
Ηλυσιακός-Άρης 51-63
Απόλλων Πάτρας-Τρίκαλα 67-74
ΠΑΟΚ-ΑΕ Ν. Κηφισιάς 92-83 παράταση (κ.α. 74-74)
Ίκαρος Χαλκίδας-Παναθηναϊκός 64-85