Α1 (18η αγωνιστική): Ίκαρος Καλλιθέας-ΚΑΟ Δράμας 80-74

19:08 25/2/2013 - Πηγή: E-Typos
Μετά από πέντε διαδοχικές ήττες, ο Ίκαρος Καλλιθέας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, 80-74, απέναντι στον ΚΑΟ Δράμας, πανηγυρίζοντας την έβδομη νίκη του στο κλειστό της Γλυφάδας, για τη 18η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Στη ζώνη του υποβιβασμού παρέμειναν οι Δραμινοί με πέντε νίκες συνολικά, αλλά και πέντε διαδοχικές ήττες με τη σημερινή. Πρώτος σκόρερ του Ικάρου αναδείχτηκε με 19 πόντους ο Βρκιτς (9ρ.), ενώ νταμπλ νταμπλ σημείωσε με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ ο Φαγιέ σε περίπου 25 λεπτά συμμετοχής. Ο Νόουλς με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 20-15,
54-23, 67-46, 80-74

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε τον ΚΑΟ Δράμας να έχει καταφέρει να μειώσει μετά το 8-2 σε 20-15, μόνο μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο μέχρι το ημίχρονο: Ο γηπεδούχος Ίκαρος. Λες και οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη είχαν έξτρα κίνητρο να «πληγώσουν» την εικόνα της προηγούμενης ομάδας του προπονητή τους επέβαλλαν έναν φρενήρη ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, διάστημα στο οποίο σημείωσαν επιμέρους σκορ... 34-8. Με το Σενεγαλέζο φόργουορντ, Μουχάμεντ Φαγιέ να σημειώνει 16 πόντους σε 16 λεπτά συμμετοχής στο α΄ μέρος και τον Κροάτη φόργουορντ, Ζόραν Βρκιτς να προσθέτει 12 σε 14 λεπτά συμμετοχής, ο ΚΑΟΔ δεν μπόρεσε να βρει... αντίδοτο και παραδόθηκε άνευ όρων. Κυρίως, ήταν ο τομέας των ριμπάουντ, 23 για τον Ίκαρο, 12 για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο 20αλεπτο, που συντέλεσε στο ν΄αποτυπωθεί στο παρκέ αυτή η μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, με τους παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς να μένουν σε μηδέν επιθετικά ριμπάουντ μέχρι το ημίχρονο. Ο Θοδωρής Ζάρας με 5 πόντους είχε τη μεγαλύτερη συγκομιδή σε πόντους για τους Δραμινούς και το 41-21 στο 17ο λεπτό μετετράπη σε 54-23 (+31) με την εκπνοή της 2ης περιόδου.

Ο ΚΑΟΔ έκανε προσπάθεια να επιστρέψει στην 3η περίοδο, απάντησε με επιμέρους σκορ 13-23, αλλά το 67-46 και η διαφορά των 21 πόντων δεν έμοιαζε αναστρέψιμη στα 10 αγωνιστικά λεπτά που απέμεναν μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Νόουλς και Μπάβτσιτς ήταν αυτοί που ανέλαβαν το σκοράρισμα για την ομάδα της Δράμας στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά ο Γιώργος Καλαφατάκης έβγαλε «κρυφό άσο» από το μανίκι του τον Πάντιτς (7 πόντους σ' αυτό το διάστημα), ενώ ο Βρκιτς έφτασε τους 19 μέχρι το 30'. Ο ΚΑΟΔ πλησίασε ακόμη περισσότερο, 70-58, με επιμέρους σκορ 3-12, με την έναρξη της 4ης περιόδου, αλλά ο Κυρίτσης ανέλαβε δράση στα τελευταία λεπτά και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι 79-64 . Ο Κακαρούδης με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 79-71, ενώ ο ίδιος από τη γραμμή του φάουλ διαμόρφωσε και το 79-74. Μετά από άστοχο τρίποντο του Νόουλς και τάιμ άουτ του ΚΑΟΔ, ο Ζάρας υπέπεσε σε φάουλ στον Γκίμπσον με τον τελευταίο να «γράφει» το 80-74. Δεν υπήρχε, όμως άλλος χρόνος.

Διαιτητές: Γκόντας, Φούφης, Πουρσανίδης Κ.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Γιώργος Καλαφατάκης): Στρναντ, Λαρεντζάκης 3, Κυρίτσης 14, Βρκιτς 19 (1), Φαγιέ 16 (2), Γκίμπσον 9 (2), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 4, Σίμτσακ 6, Πάντιτς 9

ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Νόουλς 20 (4), Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαϊδης, Μπένας 5, Μισέλ 4, Μπάβτσιτς 10 (1), Κακαρούδης 12 (1), Ζάρας 5 (1), Ιωάννου, Πάλμερ 5, Ρόου 13 (3)

Στις αναμετρήσεις της 18ης αγωνιστικής (23-25/2) στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Πανιώνιος-Άρης 82-75

Απόλλων Πατρών-Κολοσσός Ρόδου 78-66

ΠΑΟΚ-Καβάλα 81-69

Ολυμπιακός-Περιστέρι 105-57

Πανελευσινιακός-ΑΓΟ Ρεθύμνου 90-80