Α1 (15η αγωνιστική): Πανελευσινιακός-Παναθηναϊκός 54-76

18:45 26/1/2014 - Πηγή: E-Typos
Τη 14η νίκη του και έβδομη εκτός έδρας πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην Ελευσίνα, 76-54, απέναντι στον Πανελευσινιακό, για τη 15η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 10η ήττα για τον Πανελευσινιακό που παλεύει για το στόχο της παραμονής. Παππάς (15π.), Κάρι (13π.) και Λάσμε (10π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τους «πράσινους», ενώ ο Τζόουνς με 15 πόντους αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 8-22, 22-40, 36-58, 54-76

Με διαφορά 22 πόντων βρέθηκε να
προηγείται ο Παναθηναϊκός, στο 8ο λεπτό, χάρη στην εκπληκτική άμυνα των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη και την αστοχία των παικτών του Γιώργου Σκαραφίγκα. Ο Πανελευσινιακός χρειάστηκε 8.30 λεπτά για να πετύχει το πρώτο καλάθι -δια χειρός Τέρνερ- με το οποίο ξεκίνησε σερί 8-0 για το 8-22 της 1ης περιόδου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 16-28 στο 14ο λεπτό, ακολούθησε σερί 8-0 των «πρασίνων» για το 16-36. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού δοκίμαζε σχήματα και έκανε τη μία αλλαγή μετά την άλλη, με το ημίχρονο να λήγει 22-40, με τον Νίκο Παππά να έχει σημειώσει 15 πόντους σε λιγότερο από 12 λεπτά. Τυπική διαδικασία το β΄ μέρος, αφού μετά το 36-58 στο 30΄, η τιμή της διαφοράς έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+24), 36-60 με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Με σερί 9-0 ο Πανελευσινιακός την έριξε στο -15, 45-60, αλλά η συνέχεια ανήκει στον νταμπλούχο Ελλάδας, Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Ταβουλαρέας, Μαγκλογιάννης, Κατραχούρας

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου 5(1), Παπαμακάριος 13(3), Αράπης, Ρος 3, Δημάκος, Τζόουνς 15(1), Μελισσαράτος 4, Τέρνερ 8, Μάντζαρης, Αβραμίδης 6, Χουχούμης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 2, Κάρι 13(3), Μπατίστ 2, Φώτσης 2, Ούκιτς 6(1), Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης, Γκιστ 6, Παππάς 15(1), Γιάνκοβιτς 5(1), Ματσιούλις 9(2)

Σε αγώνες της 15ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: