Τόσο κοντά, αλλά και τόσο μακριά!

ΑΘΛΗΤΙΚΑΤόσο κοντά, αλλά και τόσο μακριά!Τετάρτη, Σεπτέμβριος 16, 2015 - 17:49

Ενα «καταστροφικό» 4ο δεκάλεπτο -στα πρώτα 9 λεπτά του- κόστισε στην Εθνική μπάσκετ... ένα ολόκληρο Ευρωμπάσκετ.

Η ελληνική ομάδα γνώρισε χθες στη Λιλ την πρώτη της ήττα, στον πρώτο προημιτελικό της διοργάνωσης, και, χάνοντας 73-71 από τον «κακό δαίμονά» της, την Ισπανία, έμεινε εκτός «4άδας». Οι διεθνείς «σπατάλησαν» τη μεγάλη προσπάθειά τους στην

3η περίοδο, στο τέλος της οποίας προηγήθηκαν 57-53, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραραν 14π. με 4/16 σουτ (έχοντας μόλις 4π. με 1/10 στα πρώτα 9 λεπτά της περιόδου) και «πέταξαν στα σκουπίδια» και την αντεπίθεσή τους στο τελευταίο λεπτό. Οι Ιβηρες προηγήθηκαν 68-61 στο 39’, όμως, δεν έφτασαν οι 7 συνεχόμενοι πόντοι του Νικ Καλάθη, ούτε το τρίποντο του Σλούκα στα 4,1’’ για το 72-71. Καθώς, μετά τη 1/2βολ. του κορυφαίου Ισπανού (27π.) και πρώτου σκόρερ του Ευρωμπάσκετ, Πάου Γκασόλ, ο εξαιρετικός (12π.-17ριμπ.) Γιάννης Αντετοκούνμπο αστόχησε σε σουτ απελπισίας πίσω από το κέντρο.

Η Ελλάδα θα συνεχίσει στο τουρνουά για τις θέσεις «5-8», έχοντας ακόμη κίνητρο στη Γαλλία. Διότι μπορεί οι δύο φιναλίστ στη Λιλ να προκρίνονται απευθείας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, αλλά ο 3ος μέχρι και τον 7ο θα εξασφαλίσουν εισιτήριο για προολυμπιακό τουρνουά. Κάτι που σημαίνει πως οι παίκτες του κόουτς Φώτη Κατσικάρη χρειάζονται τουλάχιστον μία νίκη (πρώτο ματς αύριο) ώστε να έχουν ευκαιρία να προλάβουν το «τρένο» των Ολυμπιακών Αγώνων.

Μεγάλωσε το σερί

Η Εθνική γνώρισε την 5η συνεχόμενη ήττα της σε νοκ άουτ ματς από τους Ισπανούς (μετά τον τελικό του Μουντομπάσκετ το 2006, τον ημιτελικό Ευρωμπάσκετ του 2007 και του 2009, και το ματς των «16» του Μουντομπάσκετ 2010), αφού «πλήρωσε» το κακό 2ο δεκάλεπτο, όταν οι «φούριας ρόχας», με βοήθεια και από τον Μίροτιτς, προσπέρασαν 39-30, πριν το 39-32 του ημιχρόνου. Η Ελλάδα κράτησε την Ισπανία, κορυφαία επίθεση της διοργάνωσης, σε 15π. λιγότερους από τον μ.ό. της, και, με επιμέρους 16-3, προηγήθηκε 46-42 στο 25’. Ωστόσο, στην 4η περίοδο δεν είχε απάντηση στην κυριαρχία του Ρέγες στη ρακέτα και την αλλαγή του ρυθμού που έδωσαν οι Ροντρίγκεθ και Γιουλ, και οι Ισπανοί κατόρθωσαν να πάρουν τα ηνία με 62-57 στο 33’, παρότι ο Γκασόλ έπαιρνε ανάσες στον πάγκο. Επιπλέον, κόστισαν τα ελληνικά 7/22τρίπ. και το άστοχο βράδυ του Βασίλη Σπανούλη, με 4/14 σουτ (3/9δίπ.-1/5τρίπ.). Η ομάδα του κόουτς Σέρτζιο Σκαριόλο κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση υπέρ της, γιατί, μετά τα 9 λιγότερα ριμπάουντ στην ανάπαυλα, έχασαν τελικά 5 λιγότερα και είχαν 10 επιθετικά «σκουπίδια», εκ των οποίων τα 9 στο δεύτερο ημίχρονο!

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γκασόλ 27 (1/3τρίπ.-7ριμπ.), Φερνάντεθ, Ροντρίγκεθ 10 (1), Ρίμπας 3 (1), Ρέγες 5, Κλαβέρ 2, Γιουλ 8 (2/6τρίπ.), Μίροτιτς 18 (2/4τρίπ.).

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 5, Ζήσης 5, Σπανούλης 10 (1/5τρίπ.), Καλάθης 14 (2/3τρίπ.-7ασ.), Περπέρογλου, Σλούκας 3 (1), Καϊμακόγλου, Κουφός 9, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2/3 τρίπ.-17ριμπ.).