Οταν ο Bill δεν είναι Kill!

ΑΘΛΗΤΙΚΑΟταν ο Bill δεν είναι Kill!Τετάρτη, Οκτώβριος 21, 2015 - 16:25

Ο παλαίμαχος σταρ του ΝΒΑ Οσκαρ Ρόμπερτσον, αν και σπουδαίος πασέρ, επέμενε ότι «όταν είσαι παίκτης του μπάσκετ, πρέπει να σουτάρεις».

ΑΠΟ ΤΟΝ
ΓΙΩΡΓΟ ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟ

Κάτι που για τον ηγέτη του Ολυμπιακού, Βασίλη Σπανούλη, μοιάζει με «νόμο».

Μονάχα που ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» θαρρεί κανείς πως διεκδικεί... «Οσκαρ» αστοχίας κόντρα στον Παναθηναϊκό στις τελευταίες 3 σεζόν, παρότι συνήθιζε να είναι ο κορυφαίος στα «αιώνια» ντέρμπι φορώντας (έως το 2010) τη φανέλα του «τριφυλλιού». Στην προχθεσινή ήττα στο ΟΑΚΑ, μέτρησε 7π.-3/11 σουτ (2/5δίπ.-1/6τρίπ.), ενώ από τις 10 ασίστ οι 9 ήταν στο πρώτο ημίχρονο, και είχε 7 λάθη. Μόλις 11 μέρες μετά τους 2π.-1/8 σουτ-5 λάθη στην ήττα του Κυπέλλου στο Φάληρο...

Ο Σπανούλης, που φέτος δεν έχει τη βοήθεια του Σλούκα στην περιφέρεια -αφού οι Χάκετ, Στρόμπερι είναι ακόμη εκτός ρυθμού- συνεχίζει τα άσχημα ποσοστά κόντρα στον Παναθηναϊκό από το 2013-2014. Πέρσι, στις 5 νίκες των πρωταθλητών, είχε +20π. στο πρώτο και το τελευταίο ματς. Με 20π.-4/12-10/11βολ. στην κανονική περίοδο και 23π.-5/13 (1/3δίπ.-4/10τρίπ.) στον 3ο νικηφόρο τελικό. Ωστόσο, στα υπόλοιπα τρία, πέτυχε συνολικά 30π. με 10/33 σουτ (5/14δίπ.-5/19τρίπ.), με ποσοστό 30,3%, που δεν κόστισε. Τη σεζόν 2013-2014, ο Σπανούλης είχε μ.ό. 2,5π. σε 22,5’ με συνολικά 2/17 σουτ (1/7δίπ.-1/10τρίπ.) στη «μοιρασιά» νικών της κανονικής περιόδου. Και στους τελικούς, πέτυχε 12π. και 14π. στις δύο νίκες των Πειραιωτών (για το 1-1 και το 2-1 στο ΟΑΚΑ) με 7/21 σουτ, ενώ στις ήττες είχε 7π.-2/10 σουτ στον 1ο αγώνα, 1π.-0/10 σουτ στον 4ο, στο «μπρέικ» των «πράσινων» στο ΣΕΦ και 6π.-1/3δίπ.-0/4τρίπ. στον 5ο. Χαρακτηριστικό ότι δεν έδειχνε ιδιαιτέρως επιθετικός προς το καλάθι, οι κατά μ.ό. μόλις 2,6/3,6 βολές που μετρά στα τελευταία 16 ντέρμπι.