Η Γαλλία απέκλεισε τους διοργανωτές Σλοβένους

03:36 20/9/2013 - Πηγή: TNSite

Με σπουδαία εμφάνιση η Γαλλία νίκησε (72-62) στον δεύτερο προημιτελικό της Τετάρτης ( 18/9) τη Σλοβενία , στην Στόζιτσε Αρένα. Οι "τρικολόρ" θα έχουν , πλέον, την ευκαιρία να ανέβουν και πάλι στο βάθρο έπειτα από δυο χρόνια ( πήραν το ασημένιο μετάλλιο το 2011 στη Λιθουανία).

Το χθεσινό παιχνίδι στη Λουμπλιάνα ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη , με τη Γαλλάι να παίζει καταπληκτική άμυνα και να αντέχει στην αντεπίθεση των Σλοβένων στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.Το ημίχρονο έληξε με μικρό προβάδισμα των Γάλλων ( 26-24).Το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 50-45 υπέρ των «τρικολόρ».Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τόνι Πάρκερ. Η εμφάνιση του Γκόραν Ντράγκιτς δεν αρκούσε για να γλιτώσει τη Σλοβενία από την οδυνηρή ήττα.