Στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας Ατλέτικο και Σανταντέρ

Ατλέτικο Μαδρίτης και Ράσινγκ Σανταντέρ προκρίθηκαν στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ισπανίας, αφήνοντας εκτός διοργάνωσης τις Βαλένθια και Αλμερία.

Οι «ροχιμπλάνκος» του Ντιέγκο Σιμεόνε νίκησαν 2-0 τις «νυχτερίδες» στο «Βιθέντε Καλντερόν» στον αγώνα ρεβάνς, αξιοποιώντας το 1-1 που είχαν αποσπάσει στο «Μεστάγια» την περασμένη εβδομάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αλλά το γκολ του Γκοντίν στο 51΄ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Ατλέτικο, που διασφάλισε τη νίκη και την πρόκριση στους «8»

με τον Ραούλ Γκαρσία στο 89΄, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Παρέχο.

Στην άλλη χθεσινή αναμέτρηση η Αλμερία υποδέχθηκε τη Σανταντέρ, θεωρώντας ότι με το εκτός έδρας 1-1 από τον πρώτο αγώνα είχε εξασφαλίσει την πρόκριση.

Ωστόσο, ο σύλλογος της πριμέρα ντιβισιόν πλήρωσε με τον αποκλεισμό του από ένα συγκρότημα μικρότερης κατηγορίας (Β΄ Εθνική). Ύστερα από ένα «άσφαιρο» πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 65΄ με τον Σανθ και έφτασαν στο τελικό 0-2 με τον Ντουράν στο 79΄.