Πρώτη ήττα μετά δύο μήνες για τον Ευρωπαίο Ολυμπιακό

Τη γεύση της ήττας γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Ισπανία, όπου έχασε από την Κάχα Λαμποράλ με σκορ 82-74, σε αγώνα για την πρεμιέρα του Top-16 της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός ήταν κοντά στο σκορ κατά το πρώτο ημίχρονο, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο υπέκυψε στα λάθη του και στην ανωτερότητα των Ισπανών. Κατά το δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κακοί στην άμυνα, έδειξαν αδυναμίες κάτω από τα καλάθια και δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Ισπανών.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-44, 67-55, 82-74.

Κάχα Λαμποράλ: Κουκ, Νοτσιόνι 11(1), Μ. Μπιέλιτσα, Σαν Εμετέριο 6(2), Πλάις 5, Ερτέλ 13(1), Όλεσον 15(1), Λάμπε 25, Ν. Μπιέλιτσα 5(1), Κουζέρ 2.

Ολυμπιακός: Χάινς 6, Λο 5, Άντιτς 13(3), Σπανούλης 18(2), Περπέρογλου 7(1), Μαυροειδής, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους 5(1), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 10(2), Μάντζαρης.