«Περίπατο» με τους... μικρούς ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός αν και αγωνίστηκε χωρίς τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Περπέρογλου, όπως, επίσης, τον Σερμαντίνι, ο οποίος δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στο ελληνικό πρωτάθλημα έκανε… περίπατο στο ΣΕΦ απέναντι στον Πανελευσινιακό (94-64) με πρώτο σκόρερ τον Ιωάννη Παπαπέτρου!

Ο 20χρόνος φόργουορντ με την… φόρα που είχε πάρει από τον αγώνα κόντρα στην Λαμποράλ Κούτσα, σκόραρε σήμερα 17 πόντους, με τους Ντάνστον (13) και

Λοτζέσκι (12) να τον ακολουθούν. Ο κόουτς των «ερυθρολεύκων» Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκούρασε εν όψει του κρίσιμου εκτός έδρας αγώνα της ερχόμενης Πέμπτης (27/3, 9.45 μ.μ.) με αντίπαλο την Μάλαγα τον Βασίλη Σπανούλη, που δεν έχει ξεπεράσει εντελώς τις ενοχλήσεις στο αριστερό γόνατο, ενώ οι Γιώργος Πρίντεζης, Στράτος Περπέρογλου, συνεχίζουν τις θεραπείες στην μέση και στους προσαγωγούς αντίστοιχα και κάνουν αγώνα… δρόμου για να προλάβουν τον «τελικό» για την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας της Ισπανίας.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε ενέργεια μετά την πρώτη περίοδο, ήταν ομαδικός (29 ασίστ) και στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 50-32 έφτασε στην επιβλητική νίκη με διαφορά 30 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-32, 72-47, 94-64.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4, Ντάνστον 13, Χριστοδούλου 3 (1), Παπαπέτρου 17 (2), Σλούκας 10 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 7, Λοτζέσκι 12, Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 9, Καββαδάς 8, Κατσίβελης 3.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΑΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 7 (1), Κάιλς 14 (2), Τζόουνς 7, Μαγκουνής, Φαγιέ 14 (2), Φίσερ 5 (1), Μελισσαράτος 2, Τέρνερ 3, Ούζας 5 (1), Μάντζαρης 5, Αβραμίδης.

πηγη:pamesports