Ο Ολυμπιακός σε ένα 7λεπτο απέδειξε πως είναι πρωταθλητής

Ήταν να μην… θυμώσει. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 του Πανθρακικού, στο παιχνίδι των δύο ομάδων για το Κύπελλο Ελλάδας, όμως ισοφαρίστηκε γρήγορα, με το ημίχρονο να βρίσκει το σκορ στο 2-2. Ωστόσο στην επανάληψη ο Ολυμπιακός απέδειξε πως όταν τον «αμφισβητούν», γίνεται… πρωταθλητής: από το 48ο ως το 55ο λεπτό σημείωσε

4 γκολ και «εξαφάνισε» τον αντίπαλό του και τις όποιες ελπίδες του για πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Φουστέρ 3', Ιμπαγάσα 10', Μήτρογλου 48', Φετφατζίδης 51', Μήτρογλου 54', Φουστέρ 55΄, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Τζάνης 18', Λουσέρο 31΄.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Κάρολ, Μοδέστο, Μασάντο, Ιμπαγάσα, Φέισα, Μήτρογλου (69' Ιωαννίδης), Βλαχοδήμος (42' Φετφατζίδης), Φουστέρ (76' Μανιάτης), Χολέμπας, Σιόβας, Μανωλάς.

Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Μελίσσης, Στάθης, Κάσελαν, Λουσέρο, Σερφά, Μίνγκας, Ντιόγκο, Μουνάφο (62' Μπαϊκαρά), Μακρυδημήτρης, Τζάνης (61' Παπαδόπουλος).