Μαρόκο – Κροατία 0 – 0: Ακόμη μια ισοπαλία για το Μουντιάλ 2022

Χωρίς νικητή έληξε το πρώτο ματς της σημερινής ημέρας στο Μουντιάλ 2022, ανάμεσα σε Μαρόκο και Κροατία (0-0). Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν λιγοστές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Είναι η τρίτη «λευκή» ισοπαλία μέχρι στιγμής στο Μουντιάλ, αφού προηγήθηκαν αυτές στο Δανία-Τυνησία και στο Μεξικό-Πολωνία. Σημειώνεται ότι το Μαρόκο και η Κροατία αγωνίζονται στον 6ο όμιλο της διοργάνωσης, μαζί με Βέλγιο και Καναδά, που κοντράρονται στις 9 σήμερα το βράδυ. Όλοι οι σημερινοί αγώνες θα μεταδοθούν «ελεύθερα» στον ANT1

και όχι στην υπηρεσία «ANT1+».

Υπενθυμίζεται ότι η δεύτερη ισοπαλία με 0-0 προέκυψε στο Μουντιάλ 2022 στο ματς Μεξικό – Πολωνία για τον 3ο Όμιλο της διοργάνωσης. Η αναμέτρηση στο στάδιο «974» της Ντόχα «σημαδεύτηκε» από τη φάση του 58ου λεπτού, που είχε πρωταγωνιστές τα δύο μεγάλα αστέρια και αρχηγούς των ομάδων, τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και τον Γκιγέρμο Οτσόα. Ο σέντερ φορ της Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι δύο λεπτά νωρίτερα, το εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά ο 35χρονος πορτιέρε απέδειξε την κλάση του, καθώς δεν επέτρεψε στον ηγέτη των αντιπάλων να σκοράρει, κάτι που δεν έκανε ούτε στο Μουντιάλ της Ρωσίας το 2018. Επιπλέον, στην κορυφή του τέταρτου ομίλου βρίσκεται η Γαλλία μετά το 4 – 1 επί της Αυστραλίας για την πρώτη αγωνιστική του Μουντιάλ 2022.

Μαρόκο – Κροατία 0 – 0, Ακόμη, Μουντιάλ 2022,maroko – kroatia 0 – 0, akomi, mountial 2022