Ήττα για Εθνική

Δεν τα κατάφερε η Εθνική ομάδα του πόλο, να συνεχίσει με νίκη στο προολυμπιακό τουρνουά του Έντμοντον, γνωρίζοντας τελικά την ήττα από την Ρουμανία με 10-9 .

Η Εθνική πέρασε εύκολα το εμπόδιο των Σκοπίων στην πρεμιέρα του Έντμοντον (12-3), δεν κατάφερε όμως να διπλασιάσει τις νίκες της κόντρα στους Ρουμάνους. Στο πρώτο οκτάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά, προηγήθηκε με 3-2, αλλά το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 5-5.

Στην επανάληψη

το ντέρμπι συνεχίστηκε, με την τρίτη περίοδο να λήγει ισόπαλη με 7-7. Στην τελευταία περίοδο το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ. Ο Νεγκρεάν αποδείχθηκε ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τους Ρουμάνους, καθώς λίγο πριν το τέλος του ματς «έγραψε» το τελικό 10-9. Η Εθνική μας δεν κατάφερε έστω και στην τελευταία φάση να σκοράρει και έτσι γνώρισε τελικά την ήττα.

Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι το Μαυροβούνιο, με την αναμέτρηση να διεξάγεται την Πέμπτη στις 02:00.

Τα οκτάλεπτα της αναμέτρησης: 2-3, 3-2, 2-2, 3-2

Ρουμανία: Στοενέσκου, Ράντου 4, Νεγκρεάν 1, Ντιακονού, Γιοσέπ 1, Μπουσίλα, Ματέι 1, Τσιοβεάνου 1, Γκοάντα, Τζεορτζέσκου 1, Τζιμπάν, Κάνταρ 1, Νταγκούσιν.

Ελλάδα: Δεληγιάννης, Μυλωνάκης, Μιράλης 2, Κοκκινάκης, Χατζηθεοδώρου, Θεοδωρόπουλος 1, Αφρουδάκης Χρ. 3, Δελακάς, Αφρουδάκης Γ., Φουντούλης 2, Μουρίκης, Βουλγαράκης 1, Καραμπέτσος.