Η Καλλιθέα απειλεί με αποκλεισμό τον ΠΑΟΚ

Με το «καθαρό» σκορ 2-0 επικράτησε η Καλλιθέα του ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Μετά τη νίκη της αυτή, η αθηναϊκή ομάδα απέκτησε τον πρώτο λόγο στην υπόθεση πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Ο επαναληπτικός αγώνας θα γίνει στην Τούμπα, στις 24 Ιανουαρίου.

Ο ΠΑΟΚ είχε δύο δοκάρια με τον Σταφυλίδη (στο 50ο

και στο 61ο λεπτό) όμως η Καλλιθέα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, σε μία φάση που έκρινε το παιχνίδι: στο 79ο λεπτό, ο Ματέους Βιβιάν ανέτρεψε τον Ματθαίο Μαρουκάκη εντός μεγάλης περιοχής και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ο Άλεξ Ντακόλ ευστόχησε από την άσπρη βούλα, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Μαρουκάκης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι συνθέσεις:

Καλλιθέα: Μιχελής, Φερέιρα, Ντακόλ, Φάιγ (68' Ματσούκας), Μουσταφίδης, Χριστοφιλέας (46' Μαρουκάκης), Ατματσίδης, Κατσικογιάννης (86' Θεολόγου), Σταύρου, Βιγιαρέχο, Αρβανίτης

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Αποστολόπουλος, Σταφυλίδης, Κατσικάς, Βιβιάν, Κατσουράνης (63' Πέλκας), Κάτσε, Φωτάκης, Λάζαρ, Γεωργιάδης (63' Σαλπιγγίδης), Αθανασιάδης (70' Γιάννου)