Αγώνας δρόμου 10.000 μέτρων στον Άλιμο

Με ιδιαίτερη επιτυχία έγινε στον Άλιμο την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου, Αγώνας Δρόμου 10.000 μέτρων στον οποίο συμμετείχαν δεκάδες αθλητές και αθλήτριες. Η εκκίνηση δόθηκε στην αψίδα που είχε στηθεί έξω από το γήπεδο ποδοσφαίρου των Τραχώνων, όπου έγινε και ο τερματισμός.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε επίσης αγώνα 3.000 μέτρων για άνδρες και

γυναίκες, καθώς και 1.000 μέτρων στον οποίο συμμετείχαν παιδιά.

Ο αγώνας διοργανώθηκε από τον Θουκυδίδειο Οργανισμό Πολιτισμού και Αθλητισμού Αλίμου με τη συνεργασία φορέα, ο οποίος ειδικεύεται

σε ανάλογες δράσεις. Ο αγώνας εντάσσεται στο πλαίσιο Grand Prix το οποίο περιλαμβάνει άλλους τέσσερις αγώνες, ανάμεσα στους οποίους στην Ηλιούπολη και το Παλαιό Φάληρο.

Αλυτάρχης ήταν ο βετεράνος Σπήλιος Ζαχαρόπουλος, ο οποίος στο παρελθόν μας είχε χαρίσει σημαντικές διεθνείς διακρίσεις με τα ελληνικά χρώματα.

Καταλυτική ήταν η συνεισφορά των ανδρών της Τροχαίας Ελληνικού και του Αστυνομικού Τμήματος Αλίμου, οι οποίοι δημιούργησαν «ομπρέλα προστασίας» στους δρομείς. Εξίσου σημαντική ήταν η προσφορά Εθελοντών από τον Άλιμο, με επικεφαλής την αντιδήμαρχο διοικητικών υπηρεσιών Δήμητρα Κλεώπα-Μπίσμπα, του 1ου Συστήματος Ναυτοπροσκόπων Καλαμακίου, των Σαμαρειτών του Ερυθρού Σταυρού, ιατρών και νοσηλευτριών του Δήμου Αλίμου.

Νικητής στο «δεκάρι» ήταν ο Μιχάλης Καλομοίρης του «ΑΠΣ Απόλλων» ο οποίος έκοψε το νήμα σε 37:09:40, στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ανδρέας Γεωργίου με χρόνο 38:41:07, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Χριστόφορος Γεωργόπουλος με χρόνο 40:26:57.

Το κύπελλο και τα μετάλλια απένειμε ο δήμαρχος Αλίμου Θάνος Ορφανός. Απονομές, από την πλευρά του Θουκυδίδειου Οργανισμού έκαναν ο πρόεδρος Δημήτρης Καρανικόλας και ο αντιπρόεδρος Άρης Κιουρκτσόγλου.