Θρυλική αντεπίθεση

Ο Ολυμπιακός πήρε σημαντική νίκη τόσο για βαθμολογικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας δεν έπαιξαν όσο καλά ήθελαν, αλλά στο τέλος έδειξαν την ανωτερότητά τους και πήραν τη νίκη επί της Αρμάνι με 66-71.

Στο πρώτο δεκάλεπτο από τη μία πλευρά ο Αλεσάντρο Τζεντίλε έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του Ολυμπιακού και από την άλλη

ο Πάτρικ Γιανγκ την άμυνα των Ιταλών. Η είσοδος του Ντάνιελ Χάκετ περιόρισε πολύ τον φόργουορντ της Αρμάνι με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει μία μικρή διαφορά υπέρ του. Ολιγωρία σε κάποιες άμυνες έφεραν ξανά το σκορ στην ισοπαλία (37-37).

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας στην τρίτη περίοδο βελτίωσαν αρκετά την άμυνά τους και παρά την αστοχία τους πίσω από τα 6,75 πήραν προβάδισμα 6 πόντων (41-47, 26'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 εύστοχα τρίποντα (2 ο Σιμόν, 1 ο Χάμελ, 1 ο Τζεντίλε) προηγήθηκαν με 57-52 (32').