Πώς έπεσε η ΑΕΚ και σώθηκε ο Άρης [Αποτελέσματα & Βαθμολογία]

Στο Περιστέρι γράφτηκε ο τραγικός επίλογος για την ΑΕΚ, που ηττήθηκε 1-0 από τον Ατρόμητο και αποχαιρέτησε τη Σούπερ Λιγκ, για πρώτη φορά στα 89 χρόνια της ιστορίας της.

Στα υπόλοιπα ματς , ο Ολυμπιακός έκλεισε με νίκη τον φετινό του κύκλο στη Σούπερ Λίγκα, καθώς επικράτησε 2-1 του Πανιωνίου στο «Γ.Καραϊσκάκης» και ο Παναθηναϊκός

επικράτησε με 3-2 της Βέροιας στο «παγωμένο» ΟΑΚΑ.

Από ’κει και πέρα, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 τα Γιάννενα στην Τούμπα, παίρνοντας ένα μεγάλο πλεονέκτημα για τα play-off, καθώς θα ξεκινήσει με 4 βαθμούς, 2 μπροστά από τον Αστέρα που επικράτησε 2-1 του ΌΦΗ και 4 από Ατρόμητο και Γιάννενα.

Δείτε αναλυτικά όλα τα ματς…

Ατρόμητος-ΑΕΚ 1-0

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος του αγώνα ήταν ο Γιαννούλης στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ατρόμητος κατέκτησε την 4η θέση στην κανονική περίοδο και θα συνεχίσει στα play-off.

Αστέρας Τρίπολης-ΟΦΗ 2-1

Με γκολ του Μπακασέτα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αστέρας Τρίπολης γύρισε το ματς και νίκησε 2-1 τον ΟΦΗ στο «Θ.Κολοκοτρώνης». Οι φιλοξενούμενοι, που παρά την ήττα εξασφάλισαν την παραμονή τους, προηγήθηκαν με τον Μακρή στο 13΄, ενώ οι Αρκάδες, που κατέκτησαν την τρίτη θέση, και θα συνεχίσουν στα πλέι οφ, είχαν ισοφαρίσει πάλι με τον Μπακασέτα στο 80΄.

Ξάνθη-Αρης 0-0

Ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε ο αγώνας Ξάνθη- Άρης. Οι Ακρίτες έκλεισαν τη σεζόν ισόβαθμοι με τον Παναθηναϊκό στην 6η θέση, ενώ ο Άρης απέφυγε τον υποβιβασμό.

Ολυμπιακός-Πανιώνιος 2-1

Ο Μήτρογλου στο 12΄ και ο Παπαδόπουλος στο 72΄ πέτυχαν τα γκολ των «ερυθρόλευκων», που μετά το ματς γιόρτασαν την κατάκτηση του 40ου πρωταθλήματος της ιστορίας τους. Ο Σάμαρης είχε ισοφαρίσει στο 20΄ για τους Νεοσμυρνιώτες.

Στις αναμετρήσεις για την 30η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα, σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα…

Ξάνθη-Άρης 0-0

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Παναθηναϊκός-Βέροια 3-2

Πανθρακικός-Κέρκυρα 2-1

Πλατανιάς-Λεβαδειακός 2-0