Μετά το ντέρμπι… δράμα – Ο Ολυμπιακός έχασε στη Δράμα από τον ΚΑΟΔ με 75-69

Η μεγαλύτερη έκπληξη έως τώρα στη φετινή Α1 σημειώθηκε στη Δράμα, όπου ο τοπικός ΚΑΟΔ νίκησε 75-69 τον Ολυμπιακό, υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του ήττα μετά από 11 αγώνες.

Λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό από το κύπελλο Ελλάδας,

οι «ερυθρόλευκοι» που αγωνίστηκαν χωρίς τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη, απώλεσαν το αήττητο και στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 58-55, 75-69

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 4(5 ριμπ), Τζόουνς 4 (4 ριμπ), Στίγκερς 6 (3 ριμπ), Μπράουν 25 (3 ριμπ), Βον 9 (5 ριμπ), Μάρκοβιτς 7 (10 ριμπ), Σπυριδωνίδης 1, Μπάβτσιτς 19 (9 ριμπ).

Ολυμπιακός: Λο, Ντάνστον 6 (6ριμπ), Περπέρογλου 12, Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 10, Σίμονς 6 (8ριμπ), Λοτζέσκι 17 (1οριμπ), Μπέγκιτς, Πρίντεζης 3 (1), Μάντζαρης 10 (2), Κατσίβελης 2.

Στην αντίπερα όχθη, ο αιώνιος αντίπαλος, Παναθηναϊκός, δεν δυσκολεύθηκε να κάμψει την αντίσταση του αξιόμαχου ΠΑΟΚ και να σημειώσει έτσι τη δέκατη νίκη του σε 11 αγωνιστικές. Οι «πράσινοι» επικράτησαν εντός έδρας του «δικέφαλου του Βορρά» με 81-61. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να επιβάλουν το παιχνίδι τους και να πάρουν τη νίκη με 20 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 42-33, 63-53, 81-61

Παναθηναϊκός: Μπράμος 6, Κάρι 9, Μπατίστ 5, Φώτσης 7, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 15, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 6, Αποστολίδης.

ΠΑΟΚ: Πέιν 11, Κούπερ 13, Χαραλαμπίδης 2, Τσόχλας, Βουτσίτσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 15, Δέδας 3, Καλές 2, Μπόγρης 8, Κασελάκης 5, Λιάπης, Κόνιαρης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στις αναμετρήσεις για την 11η ημέρα της Α1 μπάσκετ ανδρών:

Άρης-Ίκαρος Χαλκίδας 84-67

Τρίκαλα-Πανελευσινιακός 72-59

Νέα Κηφισιά-Απόλλων Πάτρας 72-54

Πανιώνιος-ΑΓΟ Ρεθύμνου 74-66

ΚΑΟ Δράμας-Ολυμπιακός 75-69