Με «Σάλπι» πάλι η ανατροπή – Ο ΠΑΟΚ σφραγίζει την πρόκριση με 3-2 τη Μακάμπι

Σπουδαία νίκη με μνημειώδη ανατροπή πέτυχε ο ΠΑΟΚ, με το Σαλπιγγίδη να δίνει πάλι τη λύση και να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ. Μοιραίος ο Στοχ με δύο χαμένα πέναλτυ και ήρωας ο Χακόμπο με εκπληκτική απόκρουση στο 87΄.

Νίκη που τον φέρνει μόνο πρώτο στον όμιλο και του εξασφαλίζει την πρόκριση πέτυχε η ομάδα του Χουμπ Στέφενς, καταφέρνοντας να ξεπεράσει το σοκ

του 0-2, ισοφαρίζοντας πριν το ημίχρονο και πετυχαίνοντας το πολυπόθητο γκολ στο 66ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο αυτό που συνέβη δε μπορεί να περιγραφεί με λόγια. Στα μάτια μας εκτυλίχθηκε το καλύτερο πρώτο ημίχρονο για τη φετινή διοργάνωση, αφού εκτός των 4 γκολ, είχαμε δυο χαμένα πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, ένα δοκάρι για τους γηπεδούχους, μια κλασσική ευκαιρία ακόμα για κάθε ομάδα, ένα μοιραίο παίχτη, το Στοχ που έχασε και τα δύο πέναλτι και φυσικά απίστευτη εξέλιξη.

Οι φιλοξενούμενοι της Μακάμπι προηγήθηκαν με 0-2 στο 21΄ με τον Εντλούβου στο 12ο λεπτό να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του Κατσουράνη και να πυροβολεί το Χακόμπο και το Γκολάσα στη συνέχεια να πιάνει κοιμώμενο τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Στην αμέσως επόμενη φάση η Χάιφα έχασε άλλη μια κλασσική ευκαιρία και κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ξύπνησαν.

Στο 28΄ο Σαλπιγγίδης είχε καλό σουτ πάνω στο Σαράνοφ και στο 33΄έγινε η φάση που σήμανε την ανατροπή. Φάουλ του Λίνο, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από το μόνιμο σκόρερ στημένων για τον ΠΑΟΚ, το Μιγκέλ Βίτορ, που έχει 5 γκολ φέτος από στημένα και η μπάλα στα δίχτυα. Στο 37' ο Κίτσιου σέντραρε, ο Σαράνοφ έκανε λάθος εκτίμηση, η μπάλα πέρασε μπροστά του και έφτασε πλάγια στον Αθανασιάδη, με την εστία κενή. Ο Έλληνας επιθετικός δε μπορούσε να σκοράρει, αλλά έδωσε πάσα στο ύψος της μεγάλης περιοχής στο Στοχ, ο οποίος κέρδισε το πέναλτι και το εκτέλεσε. Αστόχησε όμως και στην επαναφορά ο Νίνης έστειλε τη μπάλα στο τέρμα με το Σαράνοφ να τη στέλνει κόρνερ. Από το κόρνερ προήλθε το γκολ της ισοφάρισης με το Νίνη να πετυχαίνει γκολ με κεφαλιά. Στο 45΄ ο ΠΑΟΚ κέρδισε δεύτερο πέναλτι, αλλά και πάλι ο Στοχ νικήθηκε από το Σαράνοφ και δε μπόρεσε να πετύχει την επική ανατροπή στο ημίχρονο.

Στο β΄45λεπτο το ματς πλέον είχε ισορροπήσει και ο ΠΑΟΚ με σαφώς λιγότερο άγχος αναζητούσε το προσπέρασμα. Αυτό ήρθε στο 66΄με το γνώριμο σκόρερ κρίσιμων γκολ, το Σαλπιγγίδη να πιάνει το σουτ μετά από υψηλή σέντρα του Λίνο, με το Σαράνοφ να κάνει λάθος εκτίμηση και το 3-2 ήταν γεγονός. Στο 89΄ο Χακόμπο δήλωσε παρών εκτινάσσοντας το κορμί του για να πιάσει την κεφαλιά του Αμπουχατζίρα.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΠΑΟΚ να στρογγυλοκάθεται στην πρώτη θέση και την Αλκμαάρ να μένει δυο βαθμούς πίσω μετά το 1-1 με τη Σαχτιόρ Καραγκαντί στο Ουζμπεκιστάν.

Γκενκ - Ραπίντ Βιέννης 1-0 (21΄Γκόριους- 82΄Σαμπιτζέρ

Ντινάμο Κιέβου - Τουν 3-0 (35΄Γιαρμολένκο, 60΄Μ΄μποκανί, 78΄Γκούσεφ)

8ος όμιλος

Σλόβαν Λίμπερετς - Σεβίλλη 1-1 (20΄Ράμπουσιτς-88΄Ματσίν )

Φράιμπουργκ - Εστορίλ 1-1 (11΄Νταριντά - 53΄Σέμπα)

9ος όμιλος

Λιόν - Ριέκα 1-0 (67΄Γκρενιέ)

Μπέτις - Γκιμαράες 1-0 (50΄Βαδίγιο)

10ος όμιλος

Τράμπζονσπορ - Λέγκια 2-0 (7΄Γιάνκο, 83΄Αντίν)

Απόλλων Λεμεσού - Λάτσιο 0-0

11ος όμιλος

Ανζί - Τρόμσο 1-0 (19΄Μπουρμίστροφ)

Σερίφ - Τότεναμ 0-2 (12΄Βερτόνχεν, 75΄Ντεφόε)

12ος όμιλος

Σαχτιόρ Καραγκάντι - Άλκμααρ 1-1 (11΄Φινοντσένκο - 26΄Γκούντμουντσον)

ΠΑΟΚ - Μακάμπι Χάιφα 2-2 (35΄Μιγκέλ Βίτορ, 39΄Νίνης, 66΄Σαλπιγγίδης - 12΄Εντλόβου, 21΄Γκολάσα)