«Ξεμπούκωσε»! (video)

Η Αργεντινή έβγαλε το «άχτι» της απέναντι στην Κόστα Ρίκα, και με πρώτο «βιολί» τον Σέρχιο Αγουέρο που έδειξε ότι δεν είναι παίκτης για πάγκο σε αυτή τη Μπιανκοσελέστε, έδωσε «απαντήσεις». Με μία «τριάρα» η Αργεντινή ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για τον πρώτο όμιλο, από τον οποίο πέρασε δεύτερη πίσω από την Κολομβία, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Κόστα Ρίκα. Η Αργεντινή έλεγχε απόλυτα το ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ απειλούσε από την αρχή με όλα τα μεγάλα «όπλα» που έχει στην πλούσια «φαρέτρα» της. Παρά τον «μονόλογο της Μπιανκοσελέστε και όσο και να «έγερνε» το «Μάριο Αλμπέρτο Κέμπες»,
η Κόστα Ρίκα κατάφερνε να αμύνεται με επιτυχία. Όλα αυτά μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όμως, όπου μετά από περίπου δέκα ευκαιρίες και ένα δοκάρι, ο Αγουέρο ανοίγει το σκορ πλασάροντας τον Μορέιρα. Το ίδιο σκηνικό παίχτηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, μόνο που αυτή τη φορά ο Αγουέρο δεν χρειάστηκε 46 λεπτά για να σκοράρει, αλλά λιγότερο από δέκα, αφού στο 54’ πλάσαρε και πάλι τον Μορέιρο διπλασιάζοντας τα τέρματα της Αργετνινής. Στο δεκάλεπτο και πάλι, στο 64ο λεπτό, ο Άνχελ Ντι Μαρία πήρε την ασίστ από τον Μέσι, ο οποίος ήταν εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα δύο ματς, και «έγραψε» το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Κάπου εκεί οι Αργεντίνοι κατέβασαν τους ρυθμούς, αφού είχαν «κλειδώσει» το ματς, είχαν πάρει τους απαραίτητους βαθμούς για να περάσουν στην επόμενη φάση, και είχαν κερδίσει για πρώτη φορά και τις εντυπώσεις, απέναντι όμως σε μία ομάδα εμφανώς κατώτερου επιπέδου. Η Βαθμολογία 1.Κολομβία 7 (3) 2. Αργετνινή 5 (3) 3. Κόστα Ρίκα 3 (3) 4.Βολιβία 1 (3)