Επιτέλους Αργεντινή

Με πρωταγωνιστές τους Μέσι και Αγκουέρο η Αργεντινή επικράτησε με 3-0 της Κόστα Ρίκα, παίρνοντας τη πρόκριση στα προημιτελικά.Σίγουρα τα πρώτα δύο παιχνίδια της Αργεντινής στο Κόπα Αμέρικα, είχαν φέρει… αναστάτωση στο στρατόπεδο της «αλμπισελέστε». Το γεγονός ότι μέχρι και την τελευταία αγωνιστική ήταν πιθανός ο αποκλεισμός της, έφερε συσπείρωση τόσο εντός ομάδας, όσο και εκτός.Οι φίλοι της «αλμπισελέστε» γέμισαν το «Μάριο Κέμπες» και με την βοήθειά τους, οδήγησαν την Αργεντινή στην καλύτερή της εμφάνιση μέχρι στιγμής,
με την ομάδα του Σέρχιο Μπατίστα να παίρνει τη νίκη με 3-0 απέναντι στην Κόστα Ρίκα και ταυτόχρονα τη πρόκριση στα προημιτελικά ως δεύτερη του ομίλου. Αντίθετα η Κόστα Ρίκα ελπίζει πλέον να περάσει ως μία από τις καλύτερες δύο τρίτες, ωστόσο οι τρεις βαθμοί καταστούν δύσκολο το έργο της.Το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό για την ομάδα του Σέρχιο Μπατίστα και φαίνεται ότι οι τέσσερις αλλαγές που έκανε στην βασική ενδεκάδα ήταν για καλό.Με τους Ντι Μαρία, Αγκουέρο, Μέσι και Ιγκουαΐν να είναι κινητικοί η Αργεντινή κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.Στα πρώτα 20 λεπτά η διοργανώτρια του Κόπα Αμέρικα, είχε φτάσει με αξιώσεις έξι φορές στα αντίπαλα καρέ, με σημαντικότερες ευκαιρίες το σουτ του Ιγκουαΐν που πήγε λίγο άουτ, αλλά και το μακρινό σουτ του Αγκουέρο με την μπάλα να… γλύφει το δοκάρι του Μορέιρα.Η επόμενη καλή ευκαιρία ήρθε στο 27’ όταν ο Μπουρντίσο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Κόστα Ρίκα. Από εκεί και πέρα η πίεση συνεχίστηκε κανονικά για την ομάδα του Μπατίστα, με τους Αγκουέρο και Ιγκουαΐν να αστοχούν και πάλι από πλεονεκτική θέση.Η… λύτρωση για την Αργεντινή, ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Τότε ο Γκάγκο έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Μορέιρα να διώχνει με δυσκολία και τον Αγκουέρο στην επαναφορά και σε κενό τέρμα να βάζει… φωτιά στο «Μάριο Κέμπες».Στην επανάληψη η Αργεντινή μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι, κάτι που κατάφερε κιόλας. Έτσι στη πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία, ο Μέσι έκανε την κάθετη πάσα στον Αγκουέρο ο οποίος με ωραίο πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το τρίτο του τέρμα σε ισάριθμες συμμετοχές στο φετινό Κόπα Αμέρικα και να πάει στη πρώτη θέση των σκόρερ της διοργάνωσης.Δέκα λεπτά αργότερα ο Λιονέλ Μέσι ήταν και πάλι ο δημιουργός. Κάνοντας ανάλογη πάσα στον Ντι Μαρία, ο μεσοεπιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μορέιρα, κάνοντας το τελικό 3-0.Από εκείνο το σημείο και μετά η Αργεντινή έκανε συντήρηση δυνάμεων για τα προημιτελικά της διοργάνωσης στην Σάντα Φε, γενέτειρα του Λιονέλ Μέσι. Η «αλμπισελέστε» θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλο τέρμα, ωστόσο μετά από νέα κάθετη πάσα του Μέσι στον Λαβέτσι, το πλασέ του επιθετικού της Νάπολι κατέληξε στο δοκάρι της Κόστα Ρίκα, η οποία απείλησε για πρώτη φορά στο 86’ με κεφαλιά του Κουμπέρο. Ο Λαβέτσι στην ακριβώς τελευταία φάση της αναμέτρησης δέχτηκε την κίτρινη κάρτα, κάτι που σημαί