«Τρελό» ματς!

Καμία αλλαγή στις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, αφού το ματς της Παραγουάης με τη Βενεζουέλα ήρθε ισόπαλο 3-3 και τα γκολ «έπεφταν» βροχή στα τελευταία πέντε λεπτά! Με γκολ άρχισε το ματς η Βενεζουέλα, η οποία στην πρώτη ουσιαστική φάση του αγώνα, στο 5ο μόλις λεπτό, άνοιξε το σκορ με τον Ρόντον, πιάνοντας ένα τρομερά δυνατό σουτ από την κορυφή της μεγάλης περιοχής. Το ματς είχε αρκετές φάσεις να προσφέρει στην συνέχεια, καθώς οι Παραγουανοί πίεζαν για να ισοφαρίσουν
, ενώ οι τυπικά φιλοξενούμενοι στο «Πάδρε Ερνέστο Μαρτεαρένα» έπαιζαν με αντεπιθέσεις, αφού είχαν πάρει κεφάλι στο σκορ. Τελικά ο Αλκαράζ έφερε το ματς στα ίσια, πετυχαίνοντας το γκολ από κοντινή απόσταση σε μία φάση διαρκείας που είχε και δοκάρι, μέσα στα καρέ της Βενεζουέλας. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ρόκε Σάντα Κρουζ αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού από τον ο Βαλντές. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των δύο ομάδων προσέφεραν αρκετές συγκινήσεις και κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον ως το τέλος. Το τέμπο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, όμως λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού οι Παραγουανοί ολοκλήρωσαν την ανατροπή πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ, στο 63’, με τον Μπάριος. Στη συνέχεια το ματς απέκτησε ακόμη περισσότερη «ζωντάνια» και η Βενεζουέλα έγινε πιο επιθετική πραγματοποιώντας δύο αλλαγές (Φεντόρ αντί Ορόθκο και Αράνγκο αντί Αριθμέντι ). Στο 86’ μετά από εκετέλεση φάουλ του Τόρες, ο Ριβέρος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα ξανά στα δίχτυα της Βενεζουέλας γράφοντας το 3-1. Και ενώ όλα έδειχναν ότι τελείωσαν, δύο λεπτά μετά, στο 88’, η «χρυσή» αλλαγή του Φαρίας, ο Φεντόρ έπιασε το σουτ στην περιοχή των Παραγουανών, η μπάλα κόντραρε στον Τόρες και κατέληξε στα δίχτυα μειώνοντας σε 3-2 και κάνοντας τα τελευταία λεπτά δραματικά. Και ήταν για τους Παραγουανούς τελικά, αφού λίγο πριν το τέλος, στις καθυστερήσεις, η Βενεζουέλα έχει κερδίσει κόρνερ από το οποίο ο ο Περόζο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, στο 92ο λεπτό! Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες επέστρεψαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (3-3) μετά από ένα «τρελό» ματς…