Αποκαλυπτήρια για Λίβερπουλ

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Λίβερπουλ που επικράτησε 4-3 στο πρώτο της φιλικό στην Κίνα. Πολλές νέες παρουσίες από τους «κόκκινους». Η Λίβερπουλ αντιμετώπισε την Κινεζική Γκουανγκντόνγκ Σάνρεϊ Κέιβ, και επικράτησε πολύ πιο άνετα από όσο δείχνει το τελικό σκορ. Φυσικά η ασιατική ομάδα είναι περιορισμένης δυναμικότητας, όμως ήταν ένα καλό τεστ για τον Κένι Νταγκλίς που είχε την ευκαιρία να κάνει αρκετές δοκιμές και να δει τα νέα αποκτήματα
της ομάδας του. Ο Κρίστιαν Πόουλσεν άνοιξε το σκορ στο 19’ και ο Ν’ Γκογκ δύο λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας από το Μέρσεϊσαϊντ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι Κινέζοι βρήκαν τους χώρους και μείωσαν με κεφαλιά του Ρικάρντο. Ο 17χρονος Κόντι ήταν ένας από τους παίκτες που πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους με την ομάδα του Λιμανιού, και μετά από ασίστ του Άντι Κάρολ έκανε το 3-1, ενώ ο τελευταίος σκόραρε πέντε λεπτά αργότερα διαμορφώνοντας το σκορ στο 4-1. Κάπου εκεί οι δοκιμές του Νταγκλίς ολοκληρώθηκαν και θα πρέπει να ρίξει λίγο βάρος στην άμυνα, καθώς στα τελευταία λεπτά η Γκουαντγκντόνγκ σκόραρε δύο φορές γράφοντας το τελικό 4-3. Τέλος, ο Τσάρλι Άνταμ πήρε το «βάπτισμα του πυρός», αφού φόρεσε για πρώτη φορά την φανέλα της Λίβερπουλ και πήρε χρόνο συμμετοχής.