Τη γλίτωσε η Αγγλία

00:26 5/6/2011 - Πηγή: Gazzetta
Τα δύο γκολ του Μπαρνέτα ήταν αρκετά για να υποχρεώσουν την Αγγλία σε γκέλα με 2-2 κόντρα στην Ελβετία. Δεν το πλήρωσαν οι παίκτες του Καπέλο καθώς η Βουλγαρία πήρε 1-1 στο Μαυροβούνιο. 2ος Ομιλος

Ρωσία-Αρμενία 3-1
Στον πρώτο αγώνα του Σαββάτου για τα προκριματικά του Euro 2012 η Αρμενία πήγε να κάνει το... μπαμ
με αντίπαλο την Ρωσία εκτός έδρας, καθώς άνοιξε το σκορ στο 25' με τον Πιζέλι. Η αντίδραση των γηπεδούχων, όμως, ήταν άμεση καθώς ο Παβλιουτσένκο ήταν σε εξαιρετική μέρα. Ο σέντερ φορ της Τότεναμ ισοφάρισε στο 26', έκανε το 2-1 στο 59' και στο 73' με εκτέλεση πέναλτι έγραψε το τελικό 3-1 κάνοντας χατ-τρικ και διατηρώντας την Ρωσία στην κορυφή του ομίλου.

Σλοβακία-Ανδόρα 1-0
Τους ίδιους βαθμούς με τη Ρωσία έχει η Σλοβακία, που έστω και πιο δύσκολα από ό,τι θα περίμενε, επικράτησε της Ανδόρας. Οι Σλοβάκοι πίεζαν σε όλο το ματς, έχασαν κάποιες ευκαιρίες και τελικά βρήκαν τη λύση στο 77'  με τον Καρχάν.

6. Ανδόρα 0 (6) 7ος Ομιλος Γκέλαρε, δεν το πλήρωσε η Αγγλία
Σε μία απώλεια η οποία τελικά δεν της στοίχισε την απώλεια της πρώτης θέσης στον 7ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2012 υποχρέωσε την Αγγλία η Ελβετία. Το σύνολο του Οτμαρ Χίτσφελντ προηγήθηκε στο 35' με 0-2 με τον Τρανκίλο Μπαρνέτα να σκοράρει δύο φορές μέσα σε τρία λεπτά από στημένες φάσεις (32', 35'), όμως το ημίχρονο βγήκε με 1-2 με τον Λάμπαρντ να μειώνει από τη βούλα. Οι Αγγλοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 51' με ωραίο σουτ του Ασλεϊ Γιάνγκ (2-2) και στη συνέχεια πίεσαν για το γκολ, όμως ο Μπεντ δεν ήταν σε καλή μέρα και σπατάλησε ευκαιρία από αυτές που δεν χάνονται. Πρωτιά για... 14λεπτά!
Το Μαυροβούνιο ήθελε με λύσσα τη νίκη κόντρα στην Βουλγαρία προκειμένου να βάλει από κάτω τους Αγγλους στον 7ο όμιλο όμως δεν δέχθηκε το δώρο από τους Ελβετούς. Το ημίχρονο βγήκε με 0-0 και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι και το 52' προηγήθηκαν με γκολ του Τζάλοβιτς ο οποίος έγραψε το πολύτιμο 1-0. Η... πρωτιά στο γκρουπ κράτησε μόλις 14 λεπτά καθώς οι Βούλγαροι απάντησαν στο 66' με τον Ποπόφ και κράτησαν το 1-1 μέχρι το τέλος στερώντας από τους Μαυροβούνιους τη δυνατότητα να κλείσουν την αγωνιστική στην πρώτη θέση. Τα αποτελέσματα

Αγγλία-Ελβετία 2-2
(37' πεν. Λάμπαρντ, 51' Ασλεϊ Γιάνγκ - 32', 35' Μπαρνέτα)

Μαυροβούνιο-Βουλγαρία 1-1