England... tranquilo!

21:51 4/6/2011 - Πηγή: Gazzetta
Τα δύο γκολ του Τρανκίλο Μπαρνέτα ήταν αρκετά για να... ηρεμήσουν την Αγγλία και να την υποχρεώσουν σε γκέλα. Οι Ελβετοί πήραν 2-2 στο «Γουέμπλεϊ» και οι παίκτες του Καπέλο κινδυνεύουν! 2ος Ομιλος

Ρωσία-Αρμενία 3-1
Στον πρώτο αγώνα του Σαββάτου για τα προκριματικά του Euro 2012 η Αρμενία πήγε να κάνει το... μπαμ με αντίπαλο
την Ρωσία εκτός έδρας, καθώς άνοιξε το σκορ στο 25' με τον Πιζέλι. Η αντίδραση των γηπεδούχων, όμως, ήταν άμεση καθώς ο Παβλιουτσένκο ήταν σε εξαιρετική μέρα. Ο σέντερ φορ της Τότεναμ ισοφάρισε στο 26', έκανε το 2-1 στο 59' και στο 73' με εκτέλεση πέναλτι έγραψε το τελικό 3-1 κάνοντας χατ-τρικ και διατηρώντας την Ρωσία στην κορυφή του ομίλου.

5. Σκόπια 4 (5)
6. Ανδόρα 0 (5) 7ος Ομιλος Σε μία απώλεια η οποία μπορεί να της στοιχίσει την πρώτη θέση στον 7ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2012 υποχρέωσε την Αγγλία η Ελβετία. Το σύνολο του Οτμαρ Χίτσφελντ προηγήθηκε στο 35' με 0-2 με τον Τρανκίλο Μπαρνέτα να σκοράρει δύο φορές μέσα σε τρία λεπτά από στημένες φάσεις (32', 35'), όμως το ημίχρονο βγήκε με 1-2 με τον Λάμπαρντ να μειώνει από τη βούλα. Οι Αγγλοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 51' με ωραίο σουτ του Ασλεϊ Γιάνγκ (2-2) και στη συνέχεια πίεσαν για το γκολ που θα τους έδινε τους βαθμούς και θα διατηρούσε την πρωτιά, όμως ο Μπεντ δεν ήταν σε καλή μέρα και σπατάλησε ευκαιρία από αυτές που δεν χάνονται. Αν το Μαυροβούνιο κερδίσει την Βουλγαρία προσπερνάει τα Λιοντάρια, τα οποία μάλιστα υποδέχεται την τελευταία αγωνιστική του ομίλου. Τα αποτελέσματα

Αγγλία-Ελβετία 2-2
(37' πεν. Λάμπαρντ, 51' Ασλεϊ Γιάνγκ - 32', 35' Μπαρνέτα)