Τα βρήκε «σκούρα» η Σιένα

Η Σιένα μπήκε αγριεμένη στην πρεμιέρα των playoffs ωστόσο τη δεύτερη αγωνιστική δεινοπάθησε απέναντι στην Βίρτους Μπολόνια (85-81). Ισοφάρισε η Αβελίνο τη σειρά με την Μπένετον (87-68).
  Η Βίρτους Μπολόνια στο πρώτο παιχνίδι παραδόθηκε από τα πρώτα λεπτά στη Σιένα, απόψε όμως δυσκόλεψε αρκετά τους κυπελλούχους Ιταλίας. Με βολές του Ρίβερς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι ένα λεπτό πριν το τέλος (83-81) αλλά στη συνέχεια ο Μος έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του που έκανε το 2-0. Ο Νίκος Ζήσης σε 17 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 2 πόντους (1/3δίπ., 2ασ.).
Η Μπένετον κατάφερε να κάνει το break στο πρώτο ματς της σειράς αλλά στο δεύτερο ματς δεν τα κατάφερε. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού κι έφεραν τη σειρά στα ίσα (1-1). 2010-2011 Playoffs Seria A: Game 2 Aρμάνι Τζινς Μιλάνο-Σάσαρι 73-63
Καντού-Βαρέζε 67-64
Σιένα-Βίρτους Μπολόνια 85-81
Αβελίνο-Μπένετον 87-68