Το καλύτερο για το τέλος...

...κράτησε η Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε με 8-1 της Αλμερία στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» στο τελευταίο της παιχνίδι της σεζόν. Δύο γκολ και ιστορικό ρεκόρ για τον Ρονάλντο! Ολικό rotation
Με νίκη στην Ανδαλουσία επί της Μάλαγα (1-3) έβαλε τέλος στις εντός συνόρων υποχρεώσεις της η Μπαρτσελόνα, και πλέον κάνει focus στον τελικό του Champions League. Με μόλις έναν βασικό παρέταξε τους
Μπλαουγκράνα στο «Λα Ροσαλέδα» ο Πεπ Γκουαρδιόλα, καθώς όλοι οι αριστεροί μπακ, Αμπιντάλ, Αντριάνο και Μάξουελ ήταν στο βασικό σχήμα. Ο Καταλανός τεχνικός επέλεξε, φυσιολογικά, να ξεκουράσει όλη την ομάδα ενόψει του τελικού του Champions League κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Γουέμπλεϊ και η Μάλαγα, που είχε εξασφαλίσει την παραμονή της, προηγήθηκε. Αυτό έγινε στο 32' με δεξί σουτ του Σέμπα Φερνάντες από το ύψος του πέναλτι, όμως το 1-0 δεν ήταν το σκορ του ημιχρόνου, καθώς ο Μπόγιαν έφερε με χτύπημα πέναλτι το ματς στα ίσα στο 44' (1-1). Στο δεύτερο μέρος από τους βασικούς πέρασαν στο γήπεδο Ντάνι Άλβες, Χαβιέρ Μασεράνο και Πέδρο και η Μπάρτσα γύρισε το ματς ολοκληρώντας με νίκη τις υποχρεώσεις της στην Primera Division και στις εγχώριες υποχρεώσεις. Στο 76' ο Αφελάι με τεχνικό σουτ νίκησε τον Καμπαγιέρο για το 1-2, ενώ το τελικό 1-3 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Μπαρτρά με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Άλβες στο 84'. «Αντίο» από Αρνάου
Τιμητικά πέρασε στο ματς για τη Μάλαγα στο 87' σαν αλλαγή ο Φρανσέσκ Αρνάου, τερματοφύλακας ο οποίος αναδείχθηκε από τα τμήματα υποδομής της Μπαρτσελόνα, έπαιξε στην πρώτη ομάδα και φέτος συμπλήρωσε δέκα χρόνια στην Μάλαγα. Ο 36χρονος στο ημίχρονο βγήκε στο τερέν, αποθεώθηκε και φίλησε τη φανέλα στην τελευταία αναμέτρηση της καριέρας του. Συνοπτικά τα αποτελέσματα

Μάλαγα-Μπαρτσελόνα 1-3
(31' Σέμπα Φερνάντες - 44' πεν. Μπόγιαν, 76' Αφελάι, 84' Μπαρτρά)

Ρεάλ-Αλμερία 8-1
(4' Ρονάλντο, 77', 31', 52', 73' Αντεμπαγιόρ, 48', 63' Μπενζεμά, 87' Χοσελού)

Ερκουλες-Χιχόν 0-0