Τα έκανε... όλα ο Ρούντολφ!(vid)

00:01 3/9/2011 - Πηγή: Gazzetta
Γκολ στο 90' και... νίκη, ασίστ «μισό» γκολ και κερδισμένο πέναλτι από τον Ρούντολφ στο 2-1 της Ουγγαρίας επί της Σουηδίας. Φανταστική εμφάνιση από τον επιθετικό του Παναθηναϊκού. Όσοι μίλησαν για το νέο μεταγραφικό απόκτημα
του Παναθηναϊκού, τον Ρούντολφ Γκέργκελι, είχαν μόνο καλά λόγια να πουν για τον 26χρονο στράικερ που έρχεται ως δανεικός από την Τζένοα. Το αποψινό παιχνίδι της Εθνικής Ουγγαρίας με την Σουηδία ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρίας, για όποιον ήθελε να πάρει μια «γεύση» από τον διεθνή άσο. Το gazzetta.gr παρακολούθησε την αναμέτρηση, στην οποία ο Ρούντολφ ήταν ο «ήρωας» για την ομάδα του, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Παπάδες από τον Μαγυάρο άσο που ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης ενώ αγωνίστηκε για μεγάλο διάστημα και ως δεύτερο επιθετικός. Από το πρώτο ημίχρονο έδειξε τις διαθέσεις του. Κέρδισε το χαμένο πέναλτι της ομάδας του, έδωσε «μισό» γκολ με κάθετη στον Σάβιτς για το 1-0 και ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης των γηπεδούχων. Στην επανάληψη δεν φάνηκε τόσο πολύ, καθώς οι Σκανδιναβοί πήραν τα ηνία της αναμέτρησης αλλά στο 90'... χτύπησε και έδωσε μια μεγάλη νίκη στην Ουγγαρία. Ξεκινώντας την προσπάθεια από δεξιά, έπαιξε το «ένα-δύο», έκλεισε στην περιοχή, και με προβολή στο δεύτερο δοκάρι μετά από συρτή σέντρα διαμόρφωσε το τελικό σκορ και αποθεώθηκε από ολόκληρο το γήπεδο μέσα σε πανδαιμόνιο! Κλείνοντας, αξίζει να σημειώσουμε ότι οι ποδοσφαιριστές, και κυρίως εκείνοι που δεν είναι γνωστοί στο ευρύ κοινό, δεν μπορούν να κριθούν ούτε από τα πρωτοσέλιδα ούτε και από το βιογραφικό τους ή τα βιντεάκια στο youtube. Ο «καθρέφτης» είναι το γήπεδο και απόψε στην Ουγγαρία ο Ρούντολφ ήταν εξαιρετικός. Το ζήτημα για τον διεθνή φορ και οποιοδήποτε μεταγραφικό απόκτημα είναι η διάρκεια και η εικόνα του μέσα στο γήπεδο.