Σβηστή και με ρεκόρ η Μπάρτσα! (video)

Με γκολ των Αλβες και Μπόγιαν η Μπαρτσελόνα επικράτησε 2-1 της Χετάφε στο «Καμπ Νόου», έκανε νέο ρεκόρ αήττητων αγώνων και αύξησε την διαφορά από την Ρεάλ Μαδρίτης στο +8.Με σβηστές τις μηχανές, όπως στα τελευταία ματς, η Μπαρτσελόνα πήρε επαγγελματική νίκη κόντρα στην Χετάφε και έφτασε τα 27 ματς χωρίς ήττα, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου. Οι Μπλαουγκράνα παρατάχθηκαν με ότι καλύτερο είχαν και κατάφεραν να πάρουν μία νίκη που τους φέρνει στο +8 από την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποπια παίζει με την Ατλέτικο στο «Βιθέντε
Καλδερόν». Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν το ματς για τα θύματα στην Ιαπωνία, ενώ οι Καταλανοί φορούσαν μπλουζάκια συμπαράστασης στον Ερικ Αμπιντάλ.

Με δύο καλές φάσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Καμπ Νόου» για την Μπαρτσελόνα, με τον Τσάβι στο 8' να υψώνει τη μπάλα για το Μέσι, ο οποίος είδε το ανάποδο ψαλίδι που δοκίμασε να αποκρούεται από τον Κοδίνα, ενώ ο Αργεντινός πλάσαρε άστοχα στο επόμενο λεπτό μετά από γύρισμα του Βίγια. Στο 16' η Χετάφ