Χαλαρή νίκη για Μπαρτσελόνα, 2-1 την Χετάφε

Χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 2-1 της Χετάφε στο Καμπ Νου σε ένα παιχνίδι από το οποίο ξεχώρισαν, εκτός από τα γκολ, οι αφιερώσεις των μπλαουγκράνα προς τον συμπαίκτη τους Ερικ Αμπιντάλ, που περνάει δύσκολες στιγμές, καθώς υποβλήθηκε σε επέμβαση αφαίρεσης όγκου στο ήπαρ. Οι καταλανοί με το τρίποντο αυτό έφτασαν τους 78 βαθμούς και πλέον περιμένουν το ντέρμπι της Μαδρίτης για να δουν αν η Ρεάλ θα μειώσει και πάλι στους 5 την μεταξύ τους διαφορά. Παρά το πρόβλημα που τον ταλαιπώρησε όλη την
εβδομάδα, ο Λιονέλ Μέσι ξεκίνησε ως βασικός για τους μπλαουγκράνα, που από τα πρώτα λεπτά πήραν τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους. Στο 17ο λεπτό ο Ντάνι Αλβες με έναν κεραυνό πάνω στην κίνηση νίκησε τον Κοντίνα και έγραψε το 1-0, πανηγυρίζοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα.Ο Βίγια διαμαρτύρεται για την φάση του 20ου λεπτού, όταν ανατράπηκε από τον Κάτα Ντίαζ, αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε το πέναλτι.Οι καταλανοί συνέχισαν να πιέζουν για να πετύχου