Στο δεύτερο σκαλί ο Κοκκαλάνης

Ο Βύρωνας Κοκκαλάνης διατήρησε μέχρι τέλους τη θέση του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (ΟΠΕΝ) ιστιοσανίδων RSX που ολοκληρώθηκε την Κυριακή (18/9) στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε από την έναρξη της διοργάνωσης «τσεκάροντας» στην medal race, κατά την τελευταία ημέρα των αγώνων, μια θέση πάνω στο βάθρο των νικητών. «Αισθάνομαι υπερήφανος που για μια ακόμη φορά κατακτώ μετάλλιο σε μεγάλους αγώνες, όπως το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.
Θα συνεχίσω την προσπάθειά μου με στόχο και νέες διακρίσεις και βέβαια ένα ολυμπιακό μετάλλιο του χρόνου στη Αγγλία», δήλωσε ο Κοκκαλάνης. Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχτηκε ο Πολωνός Πιοτρ Μίσκα με 17 βαθμούς ποινής, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ισπανός Ιβάν Παστόρ με 53 βαθμούς. Στην κατηγορία γυναικών νικήτρια ήταν η Σοφία Κλεπάτσκα από την Πολωνία, 2η κατετάγη η Ισπανίδα Λι Ελ Κορζίτς και 3η η Γαλλίδα Παουλίν Περίν. Η Αγγελική Σκαρλάτου κατέκτησε την 13η θέση.