Σόου Γκερέρο και τρίτο το Περού!

Η περιπέτεια του Περού στο Κόπα Αμέρικα ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο καθώς η ομάδα του Μαρκαριάν επικράτησε με το πλασματικό 4-1 της Βενεζουέλας στο μικρό τελικό και τερμάτισε τρίτη. Οι δύο εκπλήξεις της διοργάνωσης δεν αδιαφόρησαν καθόλου για τον μικρό τελικό και έτσι στη Λα Πλάτα έγινε ένα αρκετά ωραίο παιχνίδι, με το Περού να είναι αυτό που χαμογέλασε στο τέλος. Η «ροχιμπλάνκα» άνοιξε το σκορ στο 42', όταν ο Γκερέρο έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά και ο Σιρόκε με προβολή από τη μικρή περιοχή δεν δυσκολεύτηκε για το 1-0. Οι Περουβιανοί απέκτησαν
αριθμητικό πλεονέκτημα στο 59' καθώς αποβλήθηκε ο Ρινκόν και πέντε λεπτά αργότερα φάνηκε να κλειδώνουν τη νίκη όταν ο Γκερέρο με κοντινό σουτ έκανε το 2-0. Ωστόσο, η εξαιρετική Βενεζουέλα δεν τα παράτησε παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες και στο 78' μείωσε, με τον Αράνγκο να γίνεται ο αποδέκτης μίας πολύ ωραίας ομαδικής προσπάθειας και με διαγώνιο σουτ να νικάει τον Φερνάντεζ. Ο τερματοφύλακας του Περού έδωσε λίγο αργότερα την ευκαιρία για ισοφάριση στη Βενεζουέλα, όταν απέκρουσε ασταθώς το φάουλ του Αράνγκο αλλά ο Σισέρο από τα δύο μέτρα έστειλε την μπάλα άουτ! Η ομάδα του Φαρίας πίεσε αλλά έδωσε ταυτόχρονα χώρους στους Περουβιανούς, τους οποίους εκμεταλλεύτηκε στο τέλος ο Γκερέρο και με συρτό σουτ έγραψε το 3-1, σφραγίζοντας την τρίτη θέση για την ομάδα του Μαρκαριάν. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με παρόμοιο τρόπο στις καθυστερήσεις, με τον Γκερέρο και πάλι να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα για το 4-1 φτάνοντας τα πέντε γκολ στη διοργάνωση!