Πρώτος και στην Ευρώπη!

Μετά το χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Τόκιο, ο Ηλιάδης Ηλιάδης κατέκτησε και την κορυφή της Ευρώπης, ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τζούντο της Κωνσταντινούπολης.Επτά χρόνια μετά τον τίτλο του στο Βουκουρέστι ο τζουντόκα του Φίλιππου Αμυνταίου αναδείχθηκε για δεύτερη φορά Πρωταθλητής Ευρώπης στην καριέρα του, φτάνοντας ακόμη πιο κοντά στον στόχο της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

Ο Ηλιάδης σημείωσε πέντε νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην κατηγορία των -90 κιλών, επικρατώντας στον τελικό του Ρώσου, Κίριλ Ντενίσοφ, Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης. Με Yuko στο 4ο λεπτό και Waza-ari περίπου 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο πρωταθλητής μας πήρε μια άνετη νίκη και παράλληλα το τρίτο μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών, αφού πέρυσι στη Βιένη, ήταν τρίτος.