«Πολυβόλο» η Ζενίτ!

Η Ζενίτ... σκόρπισε την Κρίλια Σοβέτοφ με 5-2 στην Σαμάρα και συνεχίζει να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την ΤΣΣΚΑ, που επιβλήθηκε πολύ εύκολα της Τομ Τομσκ. Στο 1-1 έμεινε η Ρούμπιν στο Περμ με την Άμκαρ. Σκόρπισε την Κρίλια στους... πέντε ανένους η Ζενίτ! Πολύ ωραίο παιχνίδι στην Σαμάρα, όπου η Ζενίτ πέρασε σαν σίφουνας, επικρατώντας με 5-2 της Κρίλια Σοβέτοφ.
Οι φιλοξενούμενοι δεν ήθελαν να την... πατήσουν όπως την προηγούμενη αγωνιστική, όταν έχασαν πολλές ευκαιρίες και έμειναν στο 1-1 με την Άμκαρ στην Αγία Πετρούπολη, παρουσιάστηκαν σοβαροί και έφτασαν εύκολα στη νίκη, μένοντας σε απόσταση αναπνοής μακριά από την ΤΣΣΚΑ. Ο Ντάνι επέστρεψε από τραυματισμό, ο Σπαλέτι τον επέλεξε για την αρχική ενδεκάδα και ο Πορτογάλος τον δικαίωσε, ανοίγοντας το σκορ στο 22' με κεφαλιά, πριν ο Σιρόκοφ κάνει το 2-0 με κοντινό σουτ στο 29', για να ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό πεντάλεπτο! Ο Μαλαφέεφ έκανε τραγική έξοδο στο 31' και ο Γιάκοβλεφ, που επέστρεψε στην Κρίλια με την μορφή δανεισμού από την Σπαρτάκ Μόσχας, έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1. Μόλις 1' αργότερα ο Λόμπαρτς έκανε το 3-1 για την Ζενίτ, ενώ στο 34' ο Φαϊζούλιν με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το τέταρτο γκολ των φιλοξενούμενων! Ο Γιάκοβλεφ έδειξε για ακόμη μία φορά την ποιότητά του, πετυχαίνοντας με εντυπωσιακό τρόπο το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με μακρινό σουτ, ενώ ήταν εκείνος που έκανε το πέναλτι εις βάρος της ομάδας της ομάδας του στο 78', στο οποίο ευστόχησε ο Σιρόκοφ, για να διαμορφώσει το τελικό 5-2. Ένα ημίχρονο έφτανε στην ΤΣΣΚΑ Ένα ημίχρονο άντεξε η Τομ στην Μόσχα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως στο πρώτο ημίχρονο δεν έβρισκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα του Πεσιάκοφ. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν στο δεύτερο ημίχρονο και οι Μοσχοβίτες έφτασαν εύκολα στη νίκη, που τους διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ντουμπία πέτυχε άλλα δύο τέρματα με την φανέλα της ΤΣΣΚΑ, ανοίγοντας το σκορ στο 51' και κάνοντας το 3-0 στο 68', με τον Χόντα να κάνει το 2-0 στο 63'. Με το μυαλό στο... Champions League Η Ρούμπιν ταξίδεψε στο Περμ με το μυαλό των παικτών της, όμως, να βρίσκεται στον επαναληπτικό με την Λιόν για τα play offs του Champions League... Οι φιλοξενούμενοι είχαν μέτρια απόδοση και έδωσαν την ευκαιρία στην Άμκαρ να ανοίξει το σκορ στο 36' με τον Σεκρέτοφ, ενώ το γεγονός ότι ο Κούρμπαν Μπερντίγεφ αποφάσισε να ξεκουράσει πολλούς από τους βασικούς του παίκτες έκανε ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα... Τελικά, η Ρούμπιν κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας με κεφαλιά του Κβερκβέλια στο 84' και πλέον περιμένει τους Γάλλους στο Καζάν με φόντο τους ομίλους του Champions League.