Πέταξε την ευκαιρία η Ζενίτ!

Η Ζενίτ έμεινε στο 1-1 με την Άμκαρ στην Αγία Πετρούπολη και πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία να πιάσει την ΤΣΣΚΑ στην κορυφή! Περίπατος για την Σπαρτάκ το παιχνίδι με την Ανζί (3-0).   Δεν έπιασε κορυφή η Ζενίτ Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στην τελευταία φάση απέναντι στην Ρούμπιν, δίνοντας την ευκαιρία στη Ζενίτ να
την πιάσει στην κορυφή. Η ομάδα του Σπαλέτι είχε θεωρητικά εύκολο έργο απέναντι στην Άμκαρ στο «Πετρόφσκι», όμως τελικά έκανε ένα πρώτης τάξεως δώρο στην ΤΣΣΚΑ, καθώς έμεινε στο 1-1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν από το ξεκίνημα για το γκολ, ο Κερζακόφ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ναρούμπιν μόλις στο 9', όμως οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων ήταν λίγες. Η Άμκαρ άνοιξε το σκορ στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε σε ολόκληρο το παιχνίδι στο 23' με τον... κεραυνό του Κολομέιτσεφ να μην αφήνει πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Μαλαφέεφ, ο οποίος είδε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του... Η εικόνα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τους φιλοξενούμενους να κλείνονται στην άμυνα, τους παίκτες της Ζενίτ να απειλούν με όποιο τρόπο βρουν και να χάνουν τεράστια ευκαιρία στο τέλος του ημιχρόνου. Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε μία φάση που δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι το μεμπτό, όμως ο Λάζοβιτς, που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Ζενίτ, καθώς ο Κερζακόφ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά στο 52'. Οι προσπάθειες για το γκολ της νίκης εντάθηκαν στη συνέχεια, όμως οι παίκτες του Σπαλέτι υστέρησαν στη δημιουργία και έδειξαν να μην πιστεύουν ότι μπορούν να φτάσουν στη νίκη. Έτσι, συνεχίζουν να βρίσκονται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από την ΤΣΣΚΑ. «Σκόρπισε» την Ανζί η Σπαρτάκ! Σε περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι με την Ανζί η Σπαρτάκ, επικρατώντας πολύ εύκολα με 3-0. Στο ντεμποούτο του Γιούρι Ζιρκόφ οι Νταγκεστανοί δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τους Μοσχοβίτες σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και φυσιολογικά γνώρισαν την ήττα. Οι παίκτες του Κάρπιν ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και άνοιξαν το σκορ στο 35' με εκπληκτική προσπάθεια του Άρι, ενώ στο 44' ο Ντιμίτρι Κομπάροφ με κοντινή προβολή νίκησε τον Ρεβισβίλι για δεύτερη φορά. Είναι χαρακτηριστικό ότι η οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις μία ευκαιρία άξια λόγου ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με τον Προυντίκοφ να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και τον Ντίκαν να βγάζει σε κόρνερ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Σπαρτάκ συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ο Κοζλόφ, που πέρασε στο παιχνίδι στο 55', ολοκλήρωσε τον θρίαμβο των γηπεδούχων στο 72' με εντυπωσιακή ενέργεια. Ο 18χρονος Ρώσος έδειξε για ακόμη μία φορά ότι πρόκειται για τεράστιο ταλέντο και, αφού άδειασε εξαιρετικά τον αντίπαλό του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από δύσκολη γωνία. Έτσι, η Σπαρτάκ πέρασε την Ανζί στην βαθμολογία, φτάνοντας τους 34 βαθμούς και ανέβηκε στην 5η θέση. «Πέταξε» και άλλους βαθμούς μακριά από την Μόσ