Δεν άντεξε στο Λεβερκούζεν η Βέρντερ

Η Λεβερκούζεν με γκολ του Κάντλετς στο 86' επιβλήθηκε της Βέρντερ 1-0 και έφτασε στην πρώτη της νίκη. Στο τέλος έσωσε την παρτίδα η Καϊζερσλάουτερν, ισοφαρίζοντας της Άουγκσμπουργκ στο 80' με γκολ του Σέφερ. Την λύτρωσε ο Κάντλετς Η Βέρντερ με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να αγωνίζεται σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης σε ρόλου δεξιού μπακ και να έχει πολύ καλή απόδοση, δεν άντεξε στην «Μπάι Αρένα» και γνώρισε την ήττα με 1-0
από την Λεβερκούζεν. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο και οι δύο ομάδες είχαν εκάστοτε ευκαιρίες, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ, χωρίς, όμως, να χάσουν την κλασική ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άνοιξε, οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό, όμως μετά το 70' οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι και έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη με τον Βίζε να κάνει εντυπωσιακές επεμβάσεις. Όλα αυτά μέχρι το 86', όταν μετά από κόρνερ, η άμυνα των φιλοξενούμενων αδράνησε και η μπάλα μετά από κόντρες κατέληξε στον Κάντλετς, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχθηκε η Βέρντερ στη φετινή σεζόν, ενώ έδωσε στην Λεβερκούζεν την πρώτη της νίκη. Το έσωσε στο τέλος η Λάουτερν Η Καϊζερσλάουτερν με τον Θάνο Πέτσο να αγωνίζεται σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έχει καλή παρουσία πήρε τον πρώτο της βαθμό στην Μπουντεσλίγκα απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, με την οποία έμεινε στο 1-1, ισοφαρίζοντας στο 80'. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να προηγηθούν μόλις στο 10', με τον Μέλντερς να εκμεταλλεύεται το λάθος του Ρόντνεϊ, να κάνει την κούρσα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τραπ για το 1-0. Οι παίκτες της Άουγκσμπουργκ στη συνέχεια κλείστηκαν στην εστία τους και έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους, οι οποίοι αποδείχθηκαν... φλύαροι. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς να υπάρχει κάτι το αξιόλογο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Καϊζερσλάουτερν ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν αφόρητα τους φιλοξενούμενους, αναγκάζοντας τον Γεντζ σε κάποιες εντυπωσιακές επεμβάσεις. Στο 56' ο Σουκούτα Πάσου έκανε εξαιρετική ενέργεια και πλασέ, όμως ο Φέρχεγκ απομάκρυνε την μπάλα πάνω στην γραμμή, ενώ στο 70' ο Γεντζ κατάφερε και πάλι πάνω στην γραμμή να απομακρύνει την μπάλα μετά την κεφαλιά του Ρόντνεϊ. Στο 75' ο Κουεμάχα έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Γερμανός τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ 2' αργότερα και πάλι ο Λεντζ κράτησε το μηδέν σε σουτ του Σουκούτα Πάσου. Στο 80' η υπεροχή των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς, με τον Σέχτερ να κάνει πολύ ωραία προσπάθεια και με αριστερό σουτ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Οι παίκτες της Καϊζερσλάουτερν, όμως, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν ξανά το προβάδισμα, όταν η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τραπ μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γκόγκια στο 87'! Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής Σάββατο (13/08) Σάλκε-Κολωνία 5-1 (42' πεν., 47', 84' Χούντελαρ, 48' Χόλτμπι, 59' Ραούλ